Na Šumavě je 100 tun zlata. Stát průzkum nechce

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Na Šumavě je 100 tun zlata. Stát průzkum nechce
Author Pavel Baroch
Date 2007-10-10
Source aktualne.cz
Genre internet
Respondent

Kašperské Hory - Úřady nechtějí společnosti Potamon GTS povolit průzkum zlata u Kašperských Hor na Šumavě, kde se nachází asi sto tun tohoto cenného kovu. Nejprve zadost zamitlo regionální pracoviste ministerstva životního prostředí v Plzni, teď toto rozhodnutí nejspis potvrdi i ministr Martin Bursík, k němuz se Potamon odvolal.

Komise, která ministrovi připravuje v takových případech návrh rozhodnutí, totiž podle informaci Aktuálně.cz doporučila Bursíkovi, at průzkum zlateho loziska také nepovoli. Ministr už má doporučení na stole, ale zatím ho nepodepsal.

Pro Bursíka sice není návrh komise zavazny, ale vzhledem k tomu, že ministerstvo nedávno zamitlo zadost o průzkum zlata v Jesenikach, je pravdepodobne, že v případě Kašperských hor rozhodne stejne. Ministerstvo argumentuje i tím, že v tuto chvíli neexistuje potřeba lozisko vytěžit.

„Jeste jsme nedostali oficialni rozhodnutí, až pak se rozhodneme, co dál,“ řekl Aktuálně.cz Rudolf Repik, vykonny ředitel společnosti Potamon GTS. Firma nevylucuje ani to, že se v případě zamitaveho stanoviska obrati k soudu.

Nechceme vrtat, jde nám o papiry

Spolecnost Potamon GTS, která získala souhlas od ministerstva průmyslu, rozhodující zamitave stanovisko ministerstva životního prostředí zaskocilo. ještě před tím, než si podalo zadost o průzkum loziska, konzultovala svou představu s regionálním pracovistem ministerstva v Plzni. A pak postupovala presne podle jeho doporučení. Jenže plzeňský úřad pak zadost stejne zamitl.

Vedoucí Plzeňského odboru ministerstva životního prostředí František Jelinek se odmitl o žádosti společnosti Potamon GTS bavit. „Zamitli jsme to. A dejte mi pokoj,“ řekl Aktuálně.cz a polozil telefon.

Firma přitom tvrdí, že nechce v Kašperských horách dělat nove průzkumne vrty, ale jen zkompletovat pisemne údaje o průzkumu zlateho loziska z minulých let. V dole Nadeje nejrpve zkoumal lozisko stát, po něm nastoupila soukroma TVX Bohemia dulni, jejiz výsledky jsou nyní na prodej.

Pro společnost Potamon GTS by zkompletovani výsledku průzkumu znamenalo, že by se zvysila její cena na evropských trzich, mohla by se dostat i k dalším lukrativním zákazkam. „Bylo by to pro nas ohromne plus,“ řekl Aktuálně.cz předseda představenstva Jan Lellak. Dodal, že studii o zasobach zlata v Kašperských horách by zdarma získal i stát.

Neuspela už druha firma

Potamon GTS hodlá své plany představit v listopadu zastupitelstvu Kašperských Hor. jedním z argumentu bude, že už na průzkumu celý region vydela nemalé peníze.

Jeden ze zastupitelu - František Stibal - ovšem tvrdí, že by průzkum a nasledna těžba přinesla víc škody než uzitku, protože by se nenavratne poškodila vzácna šumavska příroda. „At zlato zůstane raději v zemi,“ řekl Aktuálně.cz Stibal, který odmítáve stanovisko ministerstva uvital.

Stibal ještě jako starosta Kašperských Hor vedl před deseti lety bitvu o šumavské zlato se zminovanou firmou TVX Bohemia dulni, která dokonce získala licenci na průzkum loziska. Odpurci těžby v celé se Stibalem nakonec dosahli toho, že úřady firme povolení v roce 1998 odebraly.

Pod šumavskými kopci leží miliardy korun

Jenže šumavské zlato je stále velkým lakadlem. O údaje z průzkumu, který v Kašperských horách provadela před deseti lety firma TVX Bohemia dulni, mají zájem i firmy z Ruska a Australie.

Cena zlata na svetových trzich roste. Hlavni ekonom Patria Finance David Marek před časem Aktuálně.cz sdělil, že za posledních šest let vzrostla cena asi trojnasobne.

Stotunove zásoby zlata dělají z Kašperských hor jedno z nejvýznamnějších lozisek v Evropě. Jeho hodnota jsou miliardy až desítky miliard korun.