Na Šumavě mohou lidé pozorovat jelení zvěř ze speciálních srubů

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Na Šumavě mohou lidé pozorovat jelení zvěř ze speciálních srubů
Author ČTK
Date 2008-12-08
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

Vimperk (Prachaticko) – Správa Národního parku Šumava (NPŠ) zahajuje provoz nových pozorovacích míst, z nichž mohou lidé sledovat zvěř ve volné přírodě. V západní části parku nedaleko Srní už začala fungovat pozorovatelna Beranky, v lednu se zájemcům otevře i srub v Jeleních Vrších u Nové Pece. Návštěvníci mohou vidět jelení zvěř, která v zimě do těchto míst míří za potravou. Pozorování je bezplatné, řekl dnes ČTK vedoucí zoologického programu NPŠ Miloš Juha.

V tuzemsku je tato možnost ojedinělá, podobná místa existují v Bavorsku. Předem objednaní turisté budou pozorovat zvěř z vytápěných dřevěných srubů, které jsou vyvýšené, aby poskytovaly dobrý rozhled do krajiny. Jsou postavené u takzvaných přezimovacích obůrek, které jsou vybaveny krmelci. Zvěř se tam dobrovolně stahuje, když napadne sníh a chybí volně přístupná potrava. „Na Srní je teď v obůrce asi osm jelenů a 30 laní,“ upřesnil Juha. Další zvířata mohou postupně přicházet přes speciální záchytná zařízení. Obůrky mají rozlohu až 50 hektarů, u Srní lze celkem očekávat asi 100 kusů vysoké zvěře.

Počet jelenů, kteří nyní na Šumavě žijí, je odhadován na 800 až 1800. Obůrek je v NPŠ 14, od ledna budou lidé moci pozorovat zvěř i ze srubu poblíž Jeleních Vrchů v části nazvané U Herciána. Tamní přezimovací obůrku správci uzavřou koncem prosince a předpokládají, že tam zamíří kolem 50 jelenů.

Podrobnosti o této nabídce najdou zájemci v informačních střediscích NPŠ, kde si také mohou místa rezervovat. Pozorování je bezplatné, skupiny doprovodí odborník. Lidé budou muset být velmi potichu, aby stádo nevyplašili. „Zvěř se chová mimořádně ostražitě,“ uvedl Juha. Odměnou bude šance spatřit zvířata v jejich přirozených podmínkách.

Pozorovatelnu Beranky u Srní je možné využívat už nyní, a to v úterý a ve čtvrtek. V prosinci se tam lidé mohou objednat v územním pracovišti NPŠ v Srní, od ledna do března v informačním středisku Rokyta. Na Jeleních Vrších začne plný provoz v lednu, a to v závislosti na množství sněhu. Pozorovacím dnem tam bude sobota, objednávky přijímá infocentrum ve Stožci. Skupiny od deseti do 30 osob si mohou sjednat termíny mimo stanovené dny.

Součástí zoologického programu Národního parku Šumava je také projekt sedmi návštěvnických center, stanice handicapovaných živočichů v Klášterci u Vimperka či velká voliéra pro sovy v Borových Ladách. Program je rozplánován do roku 2015 a počítá s investicemi za 250 milionů korun.