Na Šumavě není žádná ekologická katastrofa, míní Škárka z VV

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Na Šumavě není žádná ekologická katastrofa, míní Škárka z VV
Author parlamentnilisty.cz
Date 2010-04-23
Source parlamentnilisty.cz
Genre internet
Respondent

V předvolební debatě Českého rozhlasu v Plzeňském kraji mluvili lídři pěti stran například o tom, jak zatočit s přeběhlíky. Rozešli se však v názoru na to, jestli je zapotřebí vykácet kůrovcem napadené stromy v Národní parku Šumava.

Poslanec za ČSSD Václav Votava považuje problém s hazardem za věc obcí, jak bude jejich počet regulovat. Současný stav se mu však nelíbí a je přesvědčen o tom, že novela o zdanění hazardu je prvním krůčkem na dobré cestě.

Pan Jiří Pospíšil za ODS zákonu vytkl, že neřeší uplatnění některých příspěvkových organizací, jako například Národního divadla nebo Národní galerie, které by díky současnému návrhu nemohli z daní, které odvádějí provozovatelé hazardních her, profitovat.

Komunista Šidlo si myslí, že novela je málo, zákon by se měl přepsat celý. Byl by pro to, aby měl podíl v rozhodování 50:50 stát a obce. Pan Škárka za Věci veřejné avizoval, že se chystají zdanit hazard 20 % a dát obcím právo veta. Pan Lobkovitz za TOP 09 podotkl, že je to pouze o lidech: „Kdyby do kasin nechodili, žádné by tu nebyly.“

John nemá sebemenší důvod odstupovat, míní Škárka

V reakci na výzvu Jiřího Paroubka, aby odstoupili i další zástupci stran, reagovali politici téměř shodně. Pan Pospíšil vysvětlil, že ODS řešila své personální změny dostatečně, a kdyby výkonná rada uznala, že je zapotřebí Ivana Langera z kandidátky vyškrtnout, jistě by tak udělala.

O odstoupení Miroslava Kalouska se podle Lobkowicze nikdy nemluvilo a ani nemluví. „Ulpěl na něm stín z doby, kdy byl ministrem vnitra, ale nic se neprokázalo,“ uvedl Lobkowicz. „John nemá sebemenší důvod odstupovat, jsou to všechno pseudokauzy,“ ostře se ohradil zástupce Věcí veřejných.

ČSSD souhlasí s komunisty: Chceme přeběhlictví právně trestat

Jak by se jako poslanci vypořádali s přeběhlíky? Podle pana Lobkowicze každý ručí za setrvání ve straně, za kterou byl zvolen, vlastním svědomím. Pokud však lidé založí stranu novou, jedná se podle jeho slov o něco docela jiného.

Věci veřejné nechávají své kandidáty podepsat etický kodex, který v případě přeběhlictví stanovuje pokutu v ceně, která byla do kandidáta vložená v předvolební kampani, což je podle pana Škárka 7 milionů korun.

S tím však ostře nesouhlasil Jiří Pospíšil z ODS. Podle něj lze přeběhlictví jen obtížně řešit skrz právní systém, protože existují případy, například zrušení strany, které by v těchto návrzích nebyly ošetřeny. Oni podle něj bojují s přeběhlíky tak, že se snaží vybírat kvalitní kandidáty.

Takovou argumentaci mu tvrdě vmetl do tváře sociální demokrat Václav Votava, který připomněl, že to byla právě ODS, která postavila na přeběhlících svou vládu. On sám je pro právní ukotvení přeběhlictví a nebránil by se ani vázanému mandátu. Souhlasil s ním komunistický zástupce pan Šidlo.

Problém Šumavy je zpolitizovaný, tvrdí Věci veřejné

ČSSD je pro radikální řešení. Stromy postižené kůrovcem v Národním parku Šumava by vykácela, s tím však zásadně nesouhlasí zástupce Věcí veřejných pan Škárka, který se domnívá, že na půdě Šumavy k ekologické katastrofě nedochází, celý problém se zpolitizoval a chybí racionální plán, jak s národním prakem nakládat.

KSČM bojuje za to, aby si občané a obce mohli na půdě Šumavského národního parku uplatnit také své potřeby.