Na Šumavě plánují další turbíny

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Na Šumavě plánují další turbíny
Author Ivan Blažek
Date 2006-12-20
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Hned dvě nové malé vodní elektrárny mají vyrůst na Šumavských řekách v Plzeňském kraji. První na Úhlavě v Hamrech, druha na Otavě u Rejštejna, obě v režii soukromých investorů. Jak v Hamrech, tak u Rejštejna již před válkou vodní elektrárny existovaly. Obce jejich obnovu vítají, proti stavbě se ale může postavit správa chráněné krajinné oblasti Šumava – v obou řekách se totiž vyskytuje vranka obecná, která je na seznamu zvláště chráněných živočichů.

Atrakce u Hamru

V Hamrech chce postavit malou vodní elektrárnu o výkonu 170 kilowattu za zhruba osm milionu korun Plzeňská firma Optimafin. Zařízení má stát v novém objektu vedle rozpadajících se budov staré papírny – ty však patří jinému subjektu. „Elektrárna tady byla už ve třicátých letech,“ řekl Právu jednatel firmy Jan Krátký. „Kromě zcela nové strojovny musíme obnovit zničený jez a vyčistit 1400 metru dlouhý náhon,“ podotkl Krátký, který věří, že stavba začne v příštím roce a skončí o rok později. „Snad se jim to podaří, my s tím souhlasíme,“ sdělila Zdeňka Coufalova z Obecního úřadu v Hamrech. Obec si od záměru slibuje novou turistickou atrakci.

Rybka skoro zlata

Osud projektu ale závisí na patnácticentimetrové rybce – vrance obecné. Jde o zvláště chráněný druh, pro který platí zákaz rušeni. „Už požádali o výjimku z tohoto zákazu. Naše stanovisko bylo negativní, odvolací organy jej však zrušili a nyní je jednaní přerušené,“ uvedl Ivo Procházka, vedoucí oddělení sekce CHKO Šumava v Nýrsku. Teď se podle Procházky čeká, jak dopadne posuzování projektu z hlediska vlivu na životní prostředí. „Autorizovaná osoba vypracuje posudek, zda bude mít stavba na vranku výrazný vliv nebo ne. Na jeho základě pak my vydáme stanovisko ke stavebnímu povolení a rozhodneme, zda v případě vranky udělíme výjimku ze zákona,“ vysvětlil Procházka.

Kilowatty z Rejštejna

Vyjádření CHKO Šumava k druhé elektrárně Klášterecký mlýn na Otavě u Rejštejna se nám nepodařilo zajistit, situace ale bude obdobná. Vranka žije i zde. Investor, pražská firma RenoEnergie, chce na místě bývalé prvorepublikové elektrárny instalovat Kaplanovu turbínu o výkonu 180 kilowattu. „Místo jezu počítáme jen s deset centimetrů vysokým stabilizačním prahem z dřevěných kulatin, voda bude do elektrárny proudit potrubím, které chceme kvůli riziku zamrzaní vést pode dnem 450 metru dlouhého náhonu,“ informoval Jakub Helus z uvedené společnosti. Cenu odhaduje na 25 milionu a doufá, že stavba začne na podzim 2007, skončit by měla na jaře o rok později.