Na Šumavě rostou pozorovací místa, lidé uvidí i medvědy

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Na Šumavě rostou pozorovací místa, lidé uvidí i medvědy
Author denik.cz
Date 2008-07-19
Source denik.cz
Genre internet
Respondent

Jelení Vrchy – Nedaleko Nové Pece na Jeleních Vrších zástupci Šumavského národního parku představili zbrusu nové pozorovací místo.

To je součástí obrovského Zoologického programu, který se týká celé Šumavy. Na několika místech by měla v následujících letech vznikat specializovaná návštěvnická centra společně s dalšími pozorovacími místy. Správa parku tak chce tímto způsobem dále zlepšit služby pro své návštěvníky.

„Tento projekt je zaměřen na prezentaci původních druhů volně žijících zvířat v jejich přirozeném biotopu. My budeme chtít na Šumavě představit nejen současně žijící druhy, ale i ty, které se zde dnes již nevyskytují. Tím mám na mysli například i medvěda. Důležité je, že lidé budou mít možnost v našich pozorovacích stanicích také s odborným seznámením se zvířetem a poznají, jak se skutečně chová ve volné přírodě,“ řekl ředitel Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava František Krejčí.

Vedoucím celého Zoologického programu je Miloš Juha. Ten sdělil, že se v současné době počítá se sedmi návštěvnickými centry v šumavských obcích. „Každé centrum se bude přesně specializovat na jeden živočišný druh. Například na Kvildě je to jelen, na Modravě rys. Centra chceme vybudovat v následujících letech především za pomoci prostředků z operačního programu životního prostředí Evropské unie,“ informoval Miloš Juha.

Bukovat se bude na internetu

Program bude stát mnoho desítek milionů korun, ale jeho vedoucí věří, že se peníze podaří získat. Velmi atraktivní se zdají být již zmíněná pozorovací místa. To dokončené, které se nachází na Jeleních Vrších, je určené pro zimní pozorování. Nachází se v obůrce, kterou lesní zvěř pravidelně navštěvuje. Miloš Juha má již jasné představy, jak by vše mělo fungovat.

„Lidé budou mít možnost si na internetu takzvaně zabukovat místo. To znamená, že si ho zamluví podobně jako v kině. Kapacita pozorovacích míst je samozřejmě omezená. Toto je pro zhruba 35 návštěvníků. Zájemci by se nejprve sešli v Nové Peci, odkud by se za doprovodu odborníka vydali na pozorování. Program by měl mimo jiné za úkol naučit naše turisty, jak se mají správně chovat ve volné přírodě,“ vysvětlil Miloš Juha.

V letošním roce by měla vyrůst ještě dvě pozorovací místa, a to v Beránkách u Srní a ve Velkém Boru u Prášil. Důležitou zprávou je, že návštěva místa bude zdarma. Obce mají o zapojení do programu veliký zájem. V současné době jsou tak zapojeny Prášily, Srní, Modrava, Kvilda, Borová Lada, Strážný a České žleby. Správa parku pak dále spolupracuje například se Zoologickými zahradami Ohrada u Hluboké nad Vltavou a ZOO v Plzni, či známým autorem zvířecích večerníčků Václavem Chaloupkem.