Na Šumavě se mění styl výzkumu – zaměří se na monitorovánícelku

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Na Šumavě se mění styl výzkumu – zaměří se na monitorovánícelku
Author ČTK, Lada Pešková
Date 2007-10-04
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


Srní - Na území národního parku Šumava se mení systém vědeckého výzkumu. Až dosud se odborníci při výzkumech více zamerovali na jednotliva vyčlenena území, nyní bude správa parku klast duraz především na celoplosne monitorovani zmen stavu a přírodního prostředí na území parku. Novinarum to dnes na vědecké konferenci o vědeckém výzkumu na Šumavě řekl ředitel parku František Krejčí.

V minulosti byla podle něj rada výzkumných ploch, které byly vytrzeny z kontextu. Výzkum na nich se dělal podle akutnich potreb, třeba v jednom vybraném údolí. „My se teď musíme dostat do faze, abychom ty aktuální změny v celém území národního parku umeli zhodnotit co nejcasteji, v lese například minimálně jednou za rok,“ uvedl Krejčí.

Nejvíc se zmena dotkne právě monitorovani lesních ekosystému. Park například zahajil rozsáhlé letecke snimkovani porostu. Jejich výhodnocovaním mohou odborníci například analyžovat stabilitu jednotlivých porostu. K dispozici mají několik snimku z roku 1947, pak ze 70. A 80. Let minulého století, nyní by se mělo snimkovani opakovat alespoň jednou ročně. „Provozuje se takzvané spektrozonalni snimkovani, jež umozni výhodnotit zdravotni stav lesu, je možné ho vyuzit ke zmapovani ploch například po orkánu Kyrill,“ uvedla vedoucí výzkumu a ochrany přírody správy parku Zdeňka Křenová.

Součásti rozsáhlého systému monitorovani území parku je i nový projekt Nature Online. Přes internetove stranky parku může kdokoliv nove zjistovat například aktuální data z desítky meteorologických stanic nebo sledovat pobyt velkých zvířat, kterým zoologove dali obojky s vysíláckami. Podle Krenove pracuje na oddelení výzkumu a ochrany přírody parku 20 lidi, z toho přibližne polovina se věnuje nějakým výzkumným projektum, ostatní se na nich podileji jako spoluresitele. „Paralelne bezi další tři až čtyři velké projekty, které trvaji tři až čtyři roky,“ dodala Křenová.