Na Šumavě se možná už od května bude smět spát přímo v lese

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Na Šumavě se možná už od května bude smět spát přímo v lese
Author ČTK
Date 2008-03-25
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

Vimperk (Prachaticko) – Možná už v květnu se trempové a vyznavači nocování ve volné přírodě vyspí přímo v lese na Šumavě bez obav, že by je strážci parku za to pokutovali. Správa parku chce v létě zahájit zkušební provoz projektu, který umožní na sedmi až osmi místech nocování v takzvaných bivakkempech. Ty budou rozmístěny na trase přes celou Šumavu od Železné Rudy po Novou Pec a Přední Zvonkovou, řekl ČTK mluvčí správy parku Radovan Holub.

Vytipovány jsou už i konkrétní oblasti. Jeden bivakkemp má být poblíž Staré Hůrky u Prášil, další pak u Poledníku, Modravy, Bučiny, Strážného, Stožce nebo Nového Údolí. Přespat pod širákem bude možné i v oblasti Jelení a poblíž Huťského dvora u Přední Zvonkové.

„Přesné umístění nocovišť prochází nyní schvalovacím řízením, příslušné úřady musí nejprve vydat územní rozhodnutí. Jestli bude v zásadě letní turistický projekt rozšířen i na zimní období pro běžkaře, není ještě jasné, ale mělo by jít o celoroční provoz,“ uvedl mluvčí parku.

Kempy nebudou nijak připomínat klasická tábořiště. Půjde o ohrazenou plochu pro zhruba deset až 15 lidí o výměře 15 krát 15 metrů s prostým vybavením – stůl a dvě lavice, jedna až dvě přenosné toalety. Nebude zde žádná přípojka na vodu a elektřinu. Nocující musejí počítat se zákazem rozdělávání ohňů a veškeré odpadky si budou muset odnést s sebou. V provozu mají být nocoviště od 18:00 do 09:00. Dohlížet na pořádek budou strážci parku. Správa chystá rovněž propagační materiál, kde bude popsán provoz a režim daných míst.

„Plochy budou určené pro nouzové přespání na jednu noc, nebudou smět být využívány k několikadennímu kempingu. Nocoviště budou umístěna relativně blízko k obydleným místům a takzvaným traumatologickým bodům, což jsou přistávací plochy pro vrtulníky záchranářů a hasičů,“ dodal mluvčí parku. Celá myšlenka není podle parku ničím novým. Záměr nechat přespávat v přírodě turisty procházející Šumavou s batohy nebo krosnami se zrodil už začátkem 90. let minulého století a nyní jej vedení parku jen obnovilo.