Na Šumavě se monitorovala situace kolem kůrovce

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Na Šumavě se monitorovala situace kolem kůrovce
Author ČRo
Date 2008-08-04
Source ČRo
Genre rozhlas
Respondent

Je skutečně velká část území národního parku Šumava zasažena kůrovcem nebo není? Odpověď na tuto otázky včera z paluby malého letadla hledali zástupci ministerstva zemědělství, Lesů české republiky, Jihočeského kraje i samotného národního parku.

Jihočeský hejtman Jan Zahradník je přesvědčen, že i pohled z výšky potvrdil jeho dosavadní informace o značném zasažení: „Pravdou je, že vývoj kůrovce je velmi znepokojující. Když jsem viděli zhruba 30 procent lesů napadených kůrovcem v okolí Trojmezné a ta gradace bude pokračovat, tak je to varující. Bylo by popravdě potřeba, aby se tím vážně zabývala nejen správa parku, která na to hledí je z jednoho pohledu, a to samovolného přirozeného vývoje, tak ale aby se tím zabývaly i ostatní resorty. O to více si cením počinu ministerstva zemědělství, které uspořádáním letu nám umožnilo vidět, jak situace ve skutečnosti vypadá.“

Vedoucí integrované ochrany lesa šumavského národního parku Tomáš Fajt zase ale tvrdí, že je vše pod kontrolou: „Nemyslím si, že se v národním parku kůrovec vymyká kontrole. Samozřejmě je množství kůrovce zvýšené, v současném období kůrovec graduje a počasí tomuto trendu také nahrává. Situace v parku je stejná jako u jiných vlastníků lesů v Česku, u nás je ale situace složitější o to, že určité procento lesů máme v nezásahových zónách, kde proti kůrovci nemůžeme bojovat, používáme pouze monitorační nedestruktivní metody.“Podle Tomáše Fajta se v dalších zónách parku proti kůrovci zasahuje stejně jako v lesích jiných vlastníků.Náměstek ministra zemědělství Karel Trůbl zná Šumavu i okolní lesy velmi dobře, protože před odchodem na ministerstvo působil ve funkci ředitele Lesů České republiky pro jižní Čechy. Podle něj je pochopitelně i kůrovec v jiných lesích na jihu Čech, ale tam se ho, až na malé výjimky, daří držet ve vymezených plochách.

„Národní park je naprosto rozdílná záležitost. Troufl bych si říci, že je tam mnoho stovek až tisíc hektarů, kde se zatím les tváří, že horní patro ještě žije, ale je to jen otázka času. Boj s kůrovce v takových to místech považuji už za skoro beznadějnou, skoro až zbytečnou, záležitost,“ uvedl Trůbl.Ředitel Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava František Krejčí chápe argumenty lesníků, ale v případě území parku s nimi nesouhlasí: „Hodnocení vývoje v kůrovcových populací z pohledů lesníků, kteří mají zkušenosti pouze s hospodářskými lesy, tak situace musí připadat trochu jinak, než lesníkům pečujícím o lesy z pohledu národního parku. Na území národního parku nejsou lesy hospodářské, v současnosti jsou přesně vymezeny plochy, které jsou podřízeny třem typům ochrany proti kůrovci.“

Rozhovor o problému kůrovce na Šumavě viděný z několika úhlů pohledu – hejtmana Jana Zahradníka, náměstka ministra Karla Trůbla i vedoucího ochrany lesa Národního parku Šumava Tomáše Fajta uslyšíte v odpolední Fontáně krátce po 15. hodině.Vysílání Českého rozhlasu České Budějovice si můžete naladit na jihočeské frekvenci 106,4 MHz, na frekvenci 88,2 MHz pro Slavonicko a Dačicko nebo živě na internetu.