Na Šumavě se objevil los

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Na Šumavě se objevil los
Author Roman Pistorius, Aleš Hazuka
Date 2004-05-24
Source ČT
Genre televize
Respondent Jaroslava Samková, Vladimír Silovský

ČT 1, Večerník z Čech

Životní prostředí a ekologie

Roman Pistorius, moderátor

  • Na Šumavě se objevil los. Poprvé do oblasti Lipenska přišel sám, teď ho vypreparovaného přivezli do Českých Žlebů ochránci přírody. Los je podle správců parku pro Šumavu raritou. Lidé ho tady mohli potkat jen výjimečně. Právě jedno z posledních setkání ale bylo podle policistů dramatické.

Aleš Hazuka, redaktor

  • Loni 16. září se tento los procházel po silnici u Přední Výtoně, kde ho také na poslední chvíli spatřil osmašedesátiletý řidič osobního vozidla. Srážce nedokázal zabránit a zvíře porazil.

Jaroslava Samková, mluvčí OŘ Policie ČR v Českém Krumlově

Los po srážce vozidla odběhl vpravo mimo vozovku do travnatého porostu, kde byl následně členem mysliveckého sdružení odstřelen.

Aleš Hazuka, redaktor

  • Losa správci parku odvezli do speciální dílny v blízkosti Brna, která se zaměřuje na preparování zvířat. Tady na něm tým odborníků intenzivně pracoval. Po devíti měsících už neživý kus opět naložili na nákladní vůz a odvezli na Šumavu.

osoba

Něco tak jedinečnýho, to se v životě jen tak nepovede jako přepravci, že jo. To si myslím, že už ani niky nepovezu.

Vladimír Silovský, vedoucí útvaru pro veřejnost, Národní park Šumava

Preparace není laciná záležitost. Je to asi tak kolem osmdesáti, devadesáti tisíc, ale zase ten exponát za to určitě stojí.

Aleš Hazuka, redaktor

  • Pro losa správci chráněného území vymezili prostor v informačním středisku v Českých Žlabech, kam také objemný náklad zamířil. I když se pracovníci centra obávali, že urostlý kus dveřmi neprojde, nakonec se ho podařilo vtěsnat i do uzavřeného výstavního prostoru.

Vladimír Silovský, vedoucí útvaru pro veřejnost, Národní park Šumava

Pro národní park je víceméně unikátem.

Aleš Hazuka, redaktor

  • Los evropský patří mezi ohrožené druhy, dožívá se až dvaceti let. Poměrně obtížně se chová v zoologických zahradách. Podle správců parku se na jihu Čech teď pohybují dvě stáda. Jedno je na Lipensku a druhé na Třeboňsku. V každém z nich je asi dvacet kusů. Správci parku teď musí expozici upravit. Dveře do ní opět otevřou na začátku června.

Roman Pistorius, moderátor

  • Takový byl přehled dění v regionech. Na shledanou a hezký večer.