Na Šumavě vzniknou letos tři nové turistické hraniční přechody

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Na Šumavě vzniknou letos tři nové turistické hraniční přechody
Author Václav Prokš, ČTK
Date 2008-03-13
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

,


Alžbětín (Klatovsko) – V létě by měly mezi Bučinou a Železnou Rudou na Šumavě vzniknout tři česko–německé turistické hraniční přechody.

Dohodli se na tom dnes zástupci Národního parku Šumava a Národního parku Bavorský les. Mezi novými přechody by měl být známý Modrý sloup u Modravy, o jehož otevření se neúspěšně diskutuje 15 let. ČTK to řekl ředitel šumavského parku František Krejčí.

„Pro českou stranu je to v rámci schengenského prostoru pozitivní změna, tedy rozvoj turistických aktivit,“ dodal.

Otevření tří přechodů umožní vznik přeshraničního jádrového území s rozlohou 13.800 hektarů, na kterém se dnes oba parky dohodly. Spojuje velmi cenná přírodní území obou národních parků. Pokud by ho nevytvořily, ochranáři a zoologové by parkům nepovolili ani jeden z přechodů mezi Bučinou a Alžbětínem.

Další dva přechody, otevřené zřejmě také od 15. července, by měly být poblíž Poledníku a pramenů Vltavy, řekl mluvčí parku Radovan Holub. Jejich zřízení ale není tak problematické jako u Modrého sloupu, u něhož se střetávají tři stupně ochrany přírody – klidové území, první zóna parku a přírodní památka. I přes schválení jádrového území budou zřejmě problémy s jeho zpřístupněním. Zřejmě se bude muset opět schvalovat vládní výjimka, stejně jako před dvěma lety v létě.

„Otevření Modrého sloupu by umožnilo českému turistovi dostat se na dvě magické hory Různý a Roklan, které leží na bavorské straně, a také do jádrového území Bavorského lesa, což je přírodní unikát,“ řekl Holub.

Jádrové území na české straně zahrne 7600 hektarů, převážně v oblasti Modravských slatí, kde jsou hlavně první, tedy nepřístupné zóny.

V Bavorském lese, kde se jádrové území bude týkat 6200 hektarů, se zruší příhraniční chodník, který vznikl za dob železné opony a před rokem 1989 byl hojně navštěvován. V 90. letech ale zájem o něj opadl a dnes tam lidé spíše bloudí. Vyjednat s bavorskými obcemi jeho zavření by neměl být problém. Obě strany budou smlouvu o jádrovém území projednávat ještě několik týdnů, výkonný výbor rady českého parku na ní začne pracovat příští úterý a bude také jednat s obcemi.

Jejich zástupci si dnes stěžovali na to, že o těchto připravovaných krocích parku vůbec nevěděli. „Neměli jsme informace o vzniku přeshraničního jádrového území,“ řekl například předseda svazu obcí parku František Nykles. Krejčí argumentoval tím, že nepovažoval za zásadní je informovat do té doby, než se bude rozhodovat o detailech. Na 54 kilometrů dlouhé linii mezi Bučinou a Alžbětínem chtěly původně obce sedm, později pět přechodů. Parky prosazují tři a navíc se dnes dohodly, že zpřístupní celoročně přechod Gsenget u Prášil, fungující jen v létě. Na linii je nyní ještě přechod Debrník u Železné Rudy a Bučina.

O přechod Modrý sloup, historickou cestu ze 14. století, usilovala zejména sousední Modrava. Nový přechod nemá vést Luzenským údolím, ale několikakilometrovou oklikou kolem něj.