Na Šumavu se vracejí vzácní ptáci

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Na Šumavu se vracejí vzácní ptáci
Author ČTK
Date 2010-06-22
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Správci parku naopak považují za vážnou situaci tetřívků, jichž ubývá v celé oblasti

Plzeň Návrat některých vzácných živočišných druhů, především ptáků, na území šumavského národního parku zaznamenali v poslední době ochránci přírody. Na Šumavě začal hnízdit vzácný orel mořský, hnízdí tam několik párů sokola stěhovavého, po dlouhých letech poprvé letos zahnízdil, i když neúspěšně, moták pilich. „Naopak tetřívků na Šumavě v posledních letech rapidně ubývá a populace je na kriticky nízké úrovni,“ řekl ředitel správy parku František Krejčí.

„Moták pilich zahnízdil sice neúspěšně, ale po dlouhých letech. Myslím že v historii národního parku úplně poprvé na okraji vltavského luhu,“ uvedl. Za velkou raritu označil také asi před dvěma týdny pozorované jeřáby popelavé na louce u Jezerní slatě.

„Možná to souvisí s postupným oteplováním střední Evropy. Pokud to není změnou klimatu, pak je to dlouhodobou, cirka dvacetiletou péčí o přirozené ekosystémy národního parku,“ míní Krejčí. Vzácné živočišné druhy mají podle něj k dispozici větší klid a plochy bez lesnické činnosti. I když je 80 procent parku volně přístupných, lidé míří především na známé trasy a místa, takže zvířata si mohou najít vyhovující klidnější lokality. Mezi vzácné ptačí obyvatele parku patří také tři druhy tetřevovitých. Vážná situace je u tetřívků. Zatímco ještě před zhruba 25 lety jich bylo 500 i víc, nyní je jich řádově kolem stovky, uvedl Krejčí. Příčiny rapidního poklesu nejsou přesně známé. Tetřívci mizí nejen na území parku, ale na celé Šumavě. „Myslíme si, že už stavy klesly pod minimální úroveň zachování stabilní populace,“ obává se ředitel.

Tetřevů hlušců je kolem 300. „Loni populace stagnovala, ale před tím dva roky šly stavy mírně nahoru,“ popsal situaci Krejčí. Upozornil na to, že v minulosti se vždy zvyšovaly stavy tetřevů po velkých polomech. „Díky ponechaným polomovým plochám mají ptáci větší klid a kryt pro svůj život,“ vysvětlil. Park kvůli tetřívkům také udržuje v některých místech takzvané bezlesí.