Na Lipně vyroste obří areál za miliardu
Na Lipně vyroste obří areál za miliardu | |
---|---|
Author | Tomáš Fránek |
Date | 2006-09-21 |
Source | Ekolist |
Genre | tisk |
Respondent |
České Budějovice – Miliardová investice, srovnatelná s náklady na výstavbu velkého průmyslového závodu, míří na levý břeh Lipenského jezera. Společnost UBM-Bohemia s rakouským kapitálem chce na břehu Lipna nedaleko Frymburku vybudovat obří, téměř dvacetihektarový park s více než sto domy a apartmány a také investovat do nového přístavu pro 118 lodi. Jde o jednu z nejvyšších jednorázových investic do cestovního ruchu v zemí. Doprava a zvířata Firma už požádala o posouzení vlivu celého projektu rekreačního parku na životní prostředí. Nyní se k jeho výstavbě vyjadřují jak zástupci obcí, tak ekologové ze správy chráněné krajinné oblasti Šumava. A místní obyvatelé. Největší problémy přitom – podle dosud zpracovaných dokumentu – přinese zvýšená doprava. Park může „zaplavit“ až dva a půl tisíce lidí. Dosud nepříliš využívána lokalita se tak stane hodně frekventovaným místem. „Vzhledem ke kapacitě parku lze očekávat dopravní zátěž do tisíc jízd osobních automobilů za den a do 20 jízd nákladních automobilů denně,“ uvedla firma v oznámení svého záměru. V parku bude kromě ubytovacích kapacit fungovat také minimarket, tenisová hala, squashové kurty a restaurace. Práci v areálu by mělo najít asi sto místních obyvatel. Celý areál však má být součástí chráněné krajinné oblasti Šumava, krajina navíc patří také mezi evropský chráněné přírodní oblasti Natura 2000. V okolí připravovaného parku byli zjištění tři živočichové, kteří patří do kategorie silné ohrožených druhu – křepelka polní, včelojed lesní a žluva hajní. Lipno je vzor Správa chráněné oblasti Šumava už ve svém stanovisku uvedla, že celý projekt může mít podstatný vliv na evropský významnou lokalitu a ptáci oblast. Je proto pravděpodobně, že investor bude muset splnit některé podmínky, které zaručí co nejmenší vliv na krajinu a zvířata. Do cestovního ruchu v okolí Lipenského jezera už přitom v předchozích letech šly stovky miliónů korun. Nejvyšší investici bylo vybudování areálu Mariny Lipno se třemi sty apartmány, kam míří tisíce především Nizozemců a Němců ročně. Pro Holanďany je Lipno s plochou hlavní nádrže asi 4650 hektarů mnohdy lákavější než moře. „Holanďané tvoří dlouhodobě tři čtvrtiny našich klientů. Věkové mezi nimi převažují hlavně rodiny s dětmi,“ uvedla v deníku Právo Alena Hálová ze společnosti Marina Lipno. Na levém břehu Lipna vyrostla také nová sjezdovka za necelých 20 miliónů, v sousedství turistická bobová drahá za 44 miliónů, sto miliónů stala výstavba nového golfového hřiště. Do regionu jdou navíc i milióny z fondu Evropské unie. Na cyklistickou stezku z Lipna do Frymburku je určeno více než jedenáct miliónů korun. „Lipno je ukázkový příklad toho, jak investice pomáhají lákat turisty v létě i v zimě. Kromě ubytování region nabízí také dostatek sportovního vyžití a atrakce především pro rodiny s dětmi,“ uvedl Karel Ježík z poradenské společnosti Kronos, zabývající se projekty cestovního ruchu. Infobox
Sporné sjezdovky
Výstavba rekreačního parku nedaleko Frymburku není jediným novým připravovaným projektem v cestovním ruchu na březích jezera.
•Podle informací regionální přílohy MFD se uvažuje se o dalších rekreačních parcích v Dolní Vltavici, přístaviště bude v Radslavi v katastru Černé v Pošumaví.
Rekreační středisko má vyrůst v Boleticích kolem vrchu Špičák nedaleko Horní Plané, i tady má jít o miliardovou investici. Právě o nové sjezdovky se ale ještě budu bojovat. Plány na rekreační využití pravého břehu jezera se totiž nelíbí ekologům.
Mezinárodní sdružení Zelený pas Evropy, které zahrnuje ekologická Hnutí z Rakouska, Německa a Češka, totiž protestuje proti tomu, aby na Šumavě vznikly nové lyžařské areály jak na Špičáku, tak především na Smrčině – v jedné z nejcennějších lokalit šumavského národního parku. Snahu postavit nové sjezdovky na Smrčině dokonce podpořil prezident Václav Klaus, který ve volném čase často
lyžuje. „Chceme, aby tyto nejcennější lesní plochy ve střední Evropě i jejich předpolí zůstaly uchráněny od turistického průmyslu,“ řekl nedávno mluvčí mezinárodního sdružení Helmut Steininger.