Na Lipně vznikne rekreační park za miliardu a půl

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Na Lipně vznikne rekreační park za miliardu a půl
Author denik.cz
Date 2009-08-14
Source denik.cz
Genre internet
Respondent

Hruštice –Rekreační park Lipno a Přístav Hruštice s obdobným přístavištěm vyroste v lokalitě Kovářov nedaleko od obce Frymburk na poloostrově v sousedství hotelu Hruštice.

Takřka půl druhé miliardy korun přiteče na levé pobřeží Lipna ve formě největší investice v dějinách českokrumlovského a lipenského turistického ruchu. Kdy to bude? A co se tady vlastně má postavit? Tyto otázky už se v Hrušticích u Kovářova řeší tři roky. Přesto se v těchto dnech dostaly ke své odpovědi asi o krok blíže.

Vyroste nová obec?

„Rekreační park Lipno a Přístav Hruštice bude zahrnovat celkem 108 objektů, včetně sportovního a rekreačního zázemí a přístaviště pro 40 sportovních a rekreačních plavidel,“ uvedla ve čtvrtek Simona Kulhánková z developerské firmy UBM Bohemia. Součástí budou i tři domy takzvané občanské vybavenosti. Dá se říci, že mezi Kovářovem a Hrušticemi by měla vyrůst nová obec. Investoři a developer slibují, že z výstavby parku budou mít užitek okolní obce i celý region Lipenska. „Projekt podpoří vznik nových pracovních míst potřebných pro provoz areálu, jejichž počet odhaduje UBM Bohemia na desítky,“ dodává Kulhánková. Stejného názoru je už dlouhodobě i starosta Frymburka Oto Řezáč.

Proč už park dávno nestojí?

Projekt se nachází v Chráněné krajinné oblasti Šumava a v evropsky významné lokalitě soustavy Natura 2000. Proti stavbě také dlouhodobě protestují zdejší osadníci, kteří založili občanské sdružení Osada Hruštice. Poukazují jak na to, že stavba je příliš megalomanská, tak i na výskyt silně ohrožených druhů tetřívka obecného a chřástala polního. Oba druhy těchto ptáků jsou předmětem ochrany Ptačí oblasti Šumava jako území soustavy Natura 2000. A tak přišlo na řadu šetření. Ovšem zpracovatel ekologické posudkové dokumentace EIA nyní došel k závěru, že nebyl identifikován a vyhodnocen žádný negativní vliv, který by možnost realizace a provozu Rekreačního parku Lipno a Přístavu Hruštice zpochybnil. Projekt tak nyní konečně získal souhlas Ministerstva životního prostředí. Je tedy o krok blíže pro vydání územního a stavebního rozhodnutí.

Ještě není vyhránoVýsledek některé obyvatele potěšil. „Je nutné si uvědomit, že toto je jen přirozený proces vývoje,“ okomentoval situaci starosta Frymburka Oto Řezáč. „O budoucnosti tohoto území rozhodl už Generel velkého územního celku Šumavy v roce 1992. My jsme rádi, že to tak dopadlo. Vznikne tady úplně nový rozměr rekreace. Ne pět tisíc chat na Lipně, ale něco normálního, moderního a my se na to těšíme.“ Opačný názor mají hruštičtí osadníci. Podle Milana Mikeše není vyloučeno, že souhlas ministerstva soudně napadnou. On sám už ale po letech snažení vidí boj jako marný a v současné době už podle svých slov nechce mít s tímto problémem nic společného. „Tady se obchází zákony, protože takováto výstavba je na Lipně zakázána,“ dodal Mikeš. Další věcí je, že ministerský souhlas má řadu podmínek, například nemožnost pořádat některé sportovní a rekreační aktivity v době tokání tetřevů a podobně. „Vyjádření ministerstva máme na stole teprve jeden den,“ doplnila za developera Simona Kulhánková. Teprve až poté, co se s ním firma podrobně seznámí a až poté, co se uskuteční další právní a úřední kroky, může být jasněji, kdy se vlastně se samotnou stavbou začne.Podle sdělení Ministerstva životního prostředí probíhal proces posuzování vlivů na životní prostředí k záměru Rekreační park Lipno a Přístav Hruštice několik let s tím, že v jeho průběhu došlo ke sloučení dvou původních procesů do jednoho, protože oba (přístav i rekreační park) původně předložené záměry na sebe funkčně, místně i časově navazují. „V průběhu procesu byl záměr redukován, a to zejména s ohledem na minimalizaci vlivů záměru na přírodní složky v dotčeném území (např. tokaniště tetřívka). Ministerstvo životního prostředí vydalo dne 30. července 2009 na základě základě oznámení, dokumentací vlivů záměru na životní prostředí, nové dokumentace, vyjádření dotčených správních úřadů, veřejnosti, doplňujících informací, zpracovaného posudku a výsledků veřejného projednání souhlasné stanovisko k záměru Rekreační park Lipno a Přístav Hruštice s tím, že primárně je je nutno průkazným způsobem doložit, zda záměr je či není nový sídelní útvar,“ uvedla Petra Roubíčková z tiskového oddělení ministerstva. Pokud bude prokázáno, že se nejedná o nový sídelní útvar nebo bude udělena výjimka vlády, bylo ve stanovisku dále navrženo 82 podmínek a opatření, při jejichž respektování je možno záměr realizovat.

Rekreační park Lipno:

–Rekreační areál o celkové ploše 16,8 ha

–Apartmány rekreačního ubytování – 9 objektů (109 lůžek), 2NP + podkroví

–Řadové domy rekreačního ubytování – 17 objektů (136 lůžek), 1-2NP + podkroví

–Samostatné domy rekreačního ubytování – 63 objektů (126 lůžek), 1NP – 1NP + podkroví

–Dvojdomy rekreačního ubytování – 16 objektů (64 lůžek), 1NP + podkroví

–Domy občanské vybavenosti na náměstí – 3 objekty, 2NP + podkroví

–Objekt ČOV

–Objekt vyhlídky

–Splašková a dešťová kanalizace

–Vodovod, případně posílení stávajícího vodního zdroje a vodovodního řadu

–Trafostanice, vedení NN, osvětlení

–Telefonní kabelové rozvody

–Komunikace včetně parkovacích a odstavných stání a chodníky

Přístav Hruštice:

–40 sportovních a rekreačních plavidel délky max. 9 m

Podmínkou však je, že v dalších stupních projektové dokumentace záměru Přístav Hruštice a Rekreační park Lipno je nezbytné uvést kapacitu a rozsah záměru do souladu s podmínkami, které vyplývají z posouzení podle ustanovení § 45 i zákona č. 114/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů, respektive z podmínky č. 70. Pozn. podmínka č. 70: V dalším stupni projektové dokumentace pro rekreační park Lipno zajistit v dohodě s orgánem ochrany přírody prostorovou redukci severovýchodní části zástavby naproti Campmotelu Hruštice minimálně o dvě nejvýchodněji položené řady objektů tak, aby nebyly dotčeny druhově bohatší a podmáčené louky s mozaikou biotopů T1.5 a T1.6 kolem stávajícího melioračního zařízení a nad východním břehem Hruštického poloostrova; trvale vyloučit případné řešení sportovních ploch v kontaktu s těmito loukami východně od navrhované zástavby. V dalších podmínkách je požadováno například řešení přístavu tak, aby byl k přírodě, potažmo vodní nádrži, co nejšetrnější (podmínka č. 1), aby architektonické řešení záměru bylo v souladu s tradiční venkovskou architekturou typickou pro Pošumaví (č. 2 a 14, 15), zajištění jasně identifikovatelné právnické osoby zodpovědné za provoz areálu a dodržování požadavků provozního řádu (č. 23) a dále jsou stanoveny podmínky pro péči o přilehlé louky, jež mohou být tokaništěm tetřívka a další podmínky k ochraně přírody v lokalitě.