Na Modravě roste sídlo miliardáře Bakaly

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Na Modravě roste sídlo miliardáře Bakaly
Author Karel Havlík
Date 2006-10-14
Source Právo
Genre tisk
Respondent

V těsnem sousedství Šumavských smrku se vynořilo z horského svahu betonové monstrum

Ze svažité silnice směrující z Modravy na Filipovu Huť spatříte širokou prašnou cestu vykládanou těžkými trámy. Pokud si nevšimnete cedulky varující před vstupem, tak se po dvou stech metrech mírného stoupaní nestačíte divit.

Uprostřed asi tříhektarové kruhové plochy obklopené lesy spatříte vysokou hromadu vybagrované zeminy. V těsnem sousedství Šumavských smrku se vynořuje ze svahu betonové monstrum. Hrubá stavba unikátního sídla českého miliardáře Zdeňka Bakaly je hotova.

„Atypicky objekt zasazeny do svahu o rozloze 40x30 metru, s dvěma nadzemními a jedním podzemním podlažím, se zatravněnou střechou,“ píše se v expertize o vlivu stavby na životní prostředí od renomovaného odborníka Ivana Vorla. Půjde o originální ekologickou stavbu a jedinou na Šumavě. Celá přední stěna bude skleněná, beton obložen zdejšími kameny, sloupy mají byt z kmenů Šumavských stromu.

Architekt Radovan Hubička pojal stavbu netradičně. Uměl dokonale využít přírodního terénu a téměř trvale prosluněné jihozápadní straně. Dům projektoval na základech mohutné třípatrové budovy roty Pohraniční stráže. V přízemí domu se plánuje šest garáži, bazén, vinný sklípek, domácí kino, pokoje pro hosty a správce, prostorná hala, jídelna, kuchyně a další místnosti.

„Stavba je úředně vedena jako individuální rodinný dům. Pozemek prodala novému majiteli klatovská společnost, která jej v 90. letech získala od státu. Od obce koupil část pozemku nad památkové chráněnou Klostermannovou chatou, která byla v době svého vzniku také ojedinělou stavbou na Šumavě,“ připomíná starosta Modravy Antonín Schubert.

„Dum je jednoduchý, funkční a účelný. Tomu odpovídá i jeho cena,“ uvedl v jednom rozhovoru pětačtyřicetiletý uhlobaron Bakala, který emigroval v 80. letech s padesáti dolary v kapse do USA. V americké restauraci obsluhoval hosty a za výdělek vystudoval na univerzitě obor bankovnictví. Hned v počátcích budování kapitalismu v Čechách založil brokerský dům Patria Finance, který posléze prodal za několik set milionů korun. Nyní má být jedním z hlavních majitelů OKD ve skupině Karbon Invest a členem společnosti, které nejsou registrovány v ČR.

Časopis Týden jej zařadil v žebříčku nejbohatších Čechů na třetí místo s odhadovaným majetkem 10 miliard. „Čísla nejsou přesná, i když miliardář jsem. Výsledky práce nejlépe oceňují peníze,“ komentoval svoji pozici Bakala, který často zdolává šumavské trasy na kole.

Na Šumavu zatím vyráží z hotelu

„Baví ho kolo, posilovaní, dobré jídlo, víno a doutníky. Zasoutěžil si i v proslulém cyklistickém závodě Král Šumavy,“ prozradil starosta obce položené devět kilometru od bavorské hranice a s pětašedesáti trvale žijícími obyvateli. „Pan Bakala se u nás zatím k trvalému bydlení nepřihlásil. Pravda je, že obci přispěl na kanalizaci a cestičku odpadních vod, ale to bylo i v jeho vlastním zajmu,“ dodal.

Na Modravu přijíždí pan Bakala několikrát do roka. „Obdivuje zdejší přírodu, čistý vzduch a křišťálovou vodu v potoce. Myslím, že má cit pro ekologii. Někdy stráví v hotelu Modrava i dva týdny s Michaelou Maláčovou,“ informoval starosta.