Na Modravě rozdávají turistům tetřeví paštiku Hlušec

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Na Modravě rozdávají turistům tetřeví paštiku Hlušec
Author Václav Janouš
Date 2006-10-18
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent Antonín Schubert

Modrava – Protest Šumavských obcí proti uzavřenému přechodu Modrý sloup nedaleko Modravy dostal nový recesistický rozměr: obec nechala udělat desítky paštik s názvem Hlušec a obrazem tetřeva hlušce. „Je to recese, která má upozornit na uzavření přechodu s Německem. Hlavním argumentem správy parku totiž je to, že by turisté rušili tetřevy,“ říká starosta Modravy Antonín Schubert, který paštiky vyrobil.

  • Správa parku před několika měsíci k oslavám patnáctého výročí založení parku přišla s „kůrovcovým pivem“. Pivem, na jehož etiketě vtipně tvrdila, že je vyrobeno z výměšků lýkožrouta smrkového. Inspirovali jste se právě tímto při výrobě paštiky?

Určíte. Jednoznačně nás recese správy parku s kůrovcovým pivem přiměla k rozdávání paštik vyrobených jakoby z tetřeva.

  • Na etiketě píšete, že je to výživná vaječno-masová směs od Modrého sloupu, právě světle modrý sloup máte i na obalu vyobrazený spolu s tetřevem. Myslíte si, že návštěvníky tento výrobek nepobouří, jako tomu bylo po zavedení kůrovcového piva, které někteří z turistů kritizovali?

Jde o normální krůtí paštiku s vejci, kterou jsme koupili v jednom hypermarketu a pouze vyměnili etikety. Samozřejmě, že v případu kůrovcového piva ne všichni tuto novinku spolkli, ale to šlo o patnáctileté výročí parku a autorem byla správa parku, která hlásá boj proti kůrovci. Tentokrát jsme vyrobili jen zhruba sto dvacet paštik, které jsme zdarma rozdávali, aby ani z právního hlediska nedošlo k porušení zákona.

  • Takže je to počin pouze Modravy?

Správa parku s námi na výrobě etiket spolupracovala, protože my nemáme technické zázemí takové, abychom je mohli vyrobit.

  • A kdo to vše platil? Obec ze svých peněz, nebo správa parku?

Veškeré náklady včetně zajištění akce Život mezi hlušci, na níž jsme paštiky rozdávali, jsme platili z obecních peněz. Vyšlo nás to zhruba na deset tisíc korun. Nikoho jsme přitom nepoškodili a nikoho ani, doufám, neurazili. Několik paštik nám ještě zbylo a jsou na infocentru. Stejně jako patnáctistupňové kůrovcové pivo, které ale už musíme prodávat, protože jinak bychom tratili velké peníze. Půllitr totiž stojí třicet korun.

  • Je tento druh recese také protestem proti uzavření přechodu Modrý sloup?

Jednoznačně. Proto jsme také akci nazvali Život mezi hlušci a každý už si může název rozklíčovat sám. Kromě toho jsme připravili i dekoraci, jako je souš a u ní vycpaný tetřev hlušec, kterého jsem přinesl z domova. Okolo byl také ještě natažen ostnatý drát symbolizující statní hranici, která se stále nedá přes Modrý sloup překročit.