Na Pražském hradě se jednalo o využití vojenského prostoru Boletice

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Na Pražském hradě se jednalo o využití vojenského prostoru Boletice
Author Marcela Augustová, Michal Schuster, Aleš Hazuka
Date 2004-04-01
Source ČT
Genre televize
Respondent Petr Hájek, Libor Ambrozek, Jan Zahradník, Martin Krupauer, Vladimír Molek, Pavel Štětina, Jiří Hůlka, Alois Pavlíčko

ČT 1, Večerník z Čech

Marcela Augustová, moderátorka

  • Na Pražském hradě se jednalo o využití vojenského prostoru Boletice v jižních Čechách. O schůzku s prezidentem a ministry životního prostředí a obrany požádal hejtman Jan Zahradník. Jihočeši chtějí v Boleticích postavit lyžařský areál, ochránci přírody jsou tvrdě proti. Boletice se mají od 1. května zařadit do sítě chráněných území Natura 2000.

Michal Schuster, redaktor

  • O využívání přírodních lokalit na jihu Čechu má jednat komise. V ní budou zástupci resortu životního prostředí, obrany a Jihočeského kraje.

Petr Hájek, ředitel tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky

Řekněme, že jde o začátek té diskuse a že začala docela, snad ne s nulovým výsledkem.

Libor Ambrozek, ministr životního prostředí /KDU-ČSL/

Pan prezident je znám jako velký milovník jižních Čech a toho šumavského prostoru a když byl panem hejtmanem požádán, tak já to považuju za přirozené, že se toho rád ujal.

Michal Schuster, redaktor

  • Ministr životního prostředí nevylučuje, že by na Šumavě mohly být sjezdovky. Podle hejtmana Jana Zahradníka přilákají lyžařské areály turisty na jich Čech i v zimě.

Jan Zahradník, hejtman Jihočeského kraje /ODS/

My jsme hledali vůbec nějaký způsob, jakým otevřít turistickou sezónu na zimu, protože větší část se, velká část se odehrává v létě, a to nestačí na uživení lidí, kteří se mají živit nebo chtějí živit turismem.

Michal Schuster, redaktor

  • Právě vyhlášení sítě chráněných území Natura 2000, kterou žádá Evropská unie, záleží i na prezidentovi. Bez podpisu prezidenta by totiž nemohla platit novela zákona o ochraně přírody a krajiny, která je pro vyhlášení ptačích území nutná. Zákon v těchto dnech projednává Senát.

Aleš Hazuka, redaktor

  • Právě tento kopec Chlum v Boleticích by se měl proměnit v jeden z největších českých lyžařských areálů s třicetikilometrovou sítí sjezdovek. Více než miliardová investice vytvoří asi patnáct set nových pracovních míst a současně má zvýšit tržby z cestovního ruchu na jihu Čech přibližně o dvě miliardy korun ročně.

Martin Krupauer, zpracovatel projektu

Převýšení umožňuje od nejnáročnější černý sjezdovky, řekl bych, světových parametrů, přes červené a modré, prostě v tý klasický struktuře, kterou známe.

Aleš Hazuka, redaktor

  • I tento projekt má řadu odpůrců. Proti jsou někteří obyvatelé výcvikového prostoru, místní vojáci i občanská sdružení. Oblast je cenná z ekologického hlediska a měla by se stát přírodní rezervací.

Vladimír Molek, člen sdružení za záchranu životního prostředí Calla

Území vojenského výcvikového prostoru Boletice představuje sto osmdesát druhů chráněných rostlin.

Aleš Hazuka, redaktor

  • Nový lyžařský areál by měl vyrůst také na Smrčině u Lipna na okraji národního parku. I tento záměr rozdělil Jihočechy do dvou táborů. Pokud se tady nezačnou budovat sjezdovky, zpracovatelé projektu hodlají prosadit alespoň výstavbu lanové dráhy, ta by mohla vést na hraniční vrchol v blízkosti tohoto průseku a propojila by pak Novou Pec s hornorakouským střediskem Hochficht, které leží na opačné straně kopce.

Pavel Štětina, starosta Nové Pece /KSČM/

Přímý přístup z obce do lyžařského areálu Hraničník je existenční záležitost pro obec.

Jiří Hůlka, starosta Horní Plané /nezávislý/

Vede nás k tomu nutnost přežití.

Alois Pavlíčko, ředitel Národní parku Šumava

Pokud se týká sjezdového areálu na Smrčině, tam jako to stanovisko bylo vítané.

Aleš Hazuka, redaktor

  • Podle představitelů kraje jsou oba projekty klíčové pro rozvoj tohoto regionu. Zastupitelé dokonce schválili, že kraj vstoupí do sdružení Chlum, které hodlá v Boleticích vybudovat centrum zimních sportů.