Na jihu Čech se nesmí od čtvrtka do lesů

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Na jihu Čech se nesmí od čtvrtka do lesů
Author Vladimír Vácha, Pavel Orholz
Date 2007-01-26
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Dřevařské firmy začaly okamžite s likvidací ničivých polomů ve státních i obecních lesích.

V kraji se nesmí od čtvrtečního rána minimálně do 5. Února do lesů. Vyplývá to z rozhodnutí vlády, která vyhlásila pro celé území Jihočeského kraje nouzový stav.

Výjimka platí pouze pro zaměstnance firem, které likviduji ničivé polomy, pro státní dozor v lesích a českou inspekci životního prostředí. Jde o rozumne a rychle opatření, které snad pomůže zabránit dalším ztrátám. Pokud by se nepodařilo popadané smrky zpracovat do leta, hrozí kůrovcová kalamita. Z dosavadních odhadu vyplývá, že právě nas kraj byl smršťi v lesích postižen nejvíce. Lesy ČR odhaduji polomy na více než 2 500 000 kubíků a celkem vichřice na jihu Čech vyvrátila stromy představující až pět milionu kubíků, což je nejvíc v české republice. Jde nám také o to, aby nedošlo ke zranení lidi, protože na rade míst mohou stále ještě padat stromy, řekl Pravu hejtman Jan Zahradník (ODS) po jednání Krajského křížového štábu, jehož cleny informoval o konkrétních opatřenich na jihu Čech, které vydal v souvislosti s nouzovým stavem. S likvidací polomů začínáme okamžite. Nejhorší situace je na Novohradsku, kde leží popadano kolem tři čtvrtě milionu kubíků dřeva. Už loni nám sníh ve stejne lokalitě rovněž způsobil nemalé škody, konstatoval ředitel krajského inspektorátu Lesů ČR Karel Trůbl. Polomy začaly odstraňovat ve svých lesích i obce. V Horni Stropnici už všude visi napisy s rozhodnutím kraje o zákazu vstupu lidi do lesů. Upozornení bude také v obecním zpravodaji, který dostanou všechny domacnosti. Přesto si myslím, že bude velmi problematicke lidi uhlidat. Pokud se někdo rozhodne, je to jenom jeho hloupost a riskuje svůj život. lesní straz nemůže být na všech místech najednou a lesy jsou u nás rozsáhlé, konstatoval starosta Horni Stropnice Václav Kucera (KSČM). Podotkl, že vichřice za jedinou noc polamala v obecních lesích tolik stromu, kolik se jich normálně vytěží za tři roky. Loni jsme například vytěžili dřevo za dva a půl milionu korun. Náklady dělaly polovinu z této částky. Nyní je zcela jina situace a peníze, které zaplatime společnostem za odstranění polomů, budou mnohem vyšší. Snad se nám podaří dřevo dobre prodat, konstatoval starosta. Za podstatne považuje, jak se podaří zniceny les obnovit.

S polomy začali i ve Vyšším Brode

S těžbou v polomech začali ve Vyšším Brode. Zacali jsme už před týdnem a podle zákona musíme dřevo z polomů vytěžit do června. škody jsme spocitali asi na dva a půl milionu korun, prodej dřeva je snad zčásti pokryje, je přesvědčen správce městských lesu ve Vyšším brodě Pavel Zufa. Na zákaz chození do lesa budou dohlížet ve Vyšším brodě i strážníci. U nás bude problém uhlídat hlavně běžkaře. Někteří by se mohli chtít vydat na trasy, jak jsou zvykli při normálních podmínkách. Každopádně nápisy se zákazem už jsme vyvěsili na všech veřejných místech, konstatoval starosta Vyššího Brodu Milan Zálesák (nezávislý).

I o těchto problémech hovořil hejtman při čtvrtečním setkání s novináři po jednání křížového štábu. Zdůraznil, že jde o bezpečnost lidi, a proto Policie ČR zvýší ostrahu na křížových místech. V oblastech, kde je kalamita největší, zvýší obchůzkovou činnost. Omezení se tak bude týkat hlavně účelových komunikací, po nichž vedou zmíněné běžkařské trasy. Naopak zákaz vstupu se nevztahuje na sjezdovky, jejichž pozemky jsou vyňaty z lesního fondu, ani na běžecké tratě vedoucí po místních komunikacích.