Na programu Národní park Šumava

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Na programu Národní park Šumava
Author sed
Date 2004-01-06
Source Technický týdeník
Genre tisk
Respondent

Společnou pracovní skupinu, která se bude zabývat problematikou Šumavy a Národního parku Šumava, mají nyní Jihočeský a Plzeňský kraj. Ustavila ji Regionální rada regionu soudržnosti NUTS II Jihozápad na svém jednání v Českých Budějovicích.

Desetičlenné skupině, v níž jsou představitelé samospráv krajů, uznávaní odborníci a zástupci subjektů podílejících se na řešení problematiky v Národním parku Šumava, bude předsedat prof. Bedřich Moldan z Univerzity Karlovy v Praze.Regionální rada se dále zabývala dosavadním vývojem přípravy Společného regionálního operačního programu, na jehož základě bude možné v příštím roce žádat o finanční podporu na rozvojové projekty z fondů Evropské unie. Ze získané databáze zhruba 850 námětů na projekty v rámci Jihočeského a Plzeňského kraje vybrala odborná pracovní skupina po 12 nejvhodnějších za každý kraj.

Pořadí po projednání v radách krajů rozhodla Regionální rada regionu soudržnosti NUTS II Jihozápad.

Na předních místech tak stanuly projekty Grantové schéma na podporu infrastruktury cestovního ruchu v obcích Jihočeského kraje a za Plzeňský kraj Komunikace k průmyslové zóně Dobřany, dále pak Centrum praktického vyučování Plzeň a Vybudování vědeckotechnologického parku v Jihočeském kraji se zaměřením na využití potenciálu Biologické fakulty Jihočeské univerzity a Akademie věd v Nových Hradech.

Šumavský národní park od l. ledna řídí Alois Pavličko, který ve funkci nahradil dosavadního ředitele Ivana Žlábka. Na základě výběrového řízení o tom rozhodl ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

„Šumava změnu potřebovala. Nový ředitel pochází z regionu a věřím, že zlepší komunikaci parku s obcemi i odbornou veřejností včetně ekologických organizací. Soustředit by se i měl také na novou strategii péče o šumavský národní park, která musí respektovat mezinárodní standardy v ochraně přírody i místní podmínky,“ komentoval výběr Ambrozek.

Ing. Alois Pavličko, PhD. (42) vystudoval na Zemědělské fakultě v Českých Budějovicích dva obory – fytotechnický a ochranu a tvorbu životního prostředí. Na téže fakultě absolvoval doktorské studium oboru aplikovaná a krajinná ekologie. V letech 1982-2001 pracoval na referátu životního prostředí okresního úřadu v Prachaticích, od roku 2001 do současnosti byl zmocněncem ministra pro soustavu Nátura 2000. Je členem Společnosti pro ochranu motýlů a koordinoval projekt Atlas Rhopalocer 2000. Podílí se na projektu Květena Šumavy.