Na tvrdší podmínky nastaví obce dlaň

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Na tvrdší podmínky nastaví obce dlaň
Author mis
Date 1996-03-25
Source Klatovský deník
Genre tisk
Respondent

Vimperk – „Cítíme se spoluzodpovědní za to, aby v parku byl pořádek,“ uvedl po přečtení dopisu starostů, jejichž obce leží na území Národního parku Šumava, prof. ing. Miriam Čech na jednání regionální sekce Rady Národního parku Šumava.

Ve svém dopisu se starostové obraceli na Správu Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava se stanoviskem k otázce odpadního hospodářství na svém území. Jak uvedli, finanční náklady na likvidaci tuhého domovního odpadu zatěžují značnou měrou rozpočty obcí, vzrostly i náklady na tříděný odpad. S ohledem na své postavení v národním parku dávají starostové ke zvážení zda by zde neměl vzniknout určitý dotační systém, který by pomohl obcím odpadní hospodářství financovat.

Podle slov profesora Miriama Čecha se sice park cítí spoluzodpovědným za čistotu na svém území, ovšem: „Pokud zde pomáháme, je to skutečně nad rámec našich povinností,“ dodal. Přesto však vedení Správy NP a CHKOŠ vzalo dopis starostů jako vážný podnět a vyvolalo jednání s ministerstvem životního prostředí. Výsledkem bylo zahájení spolupráce s firmou Rumpokl, s.r.o., která zpracuje prováděcí směrnici pro likvidaci odpadů na území národního parku Šumava.

Jak firma Rumpold uvádí, starostům by měla prováděcí směrnice sloužit jako podklad pro zpracování a podávání žádostí o dotace na likvidaci odpadů i jako metodický návod k řešení problematiky svozu a otázky nově vznikajících odpadů.

V mapě, kterou obdrželi přítomní členové rady, byly vyznačeny skládky, které dožívají na výjimku. Ta ovšem končí posledním červencem. V mapce byly zároveň zakresleny zabezpečené skládky i svozové oblasti v blízkém okolí národního parku. Jako problematický se do budoucna jeví prostor pro hledání nových skládek. Bude zřejmě nutné hledat a využívat i skládky větší s delší životností, i když vzdálenější.

Řešení sběru separovaného odpadu lze řešit dvojím způsobem. Takzvaný přivážecí systém, kdy jsou rozmisťovány velkoobjemové kontejnery, vyhovuje spíše velkým obcím. V případě malých obcí je zaplněnost kontejnerů malá. Zejména jim pak může vyhovovat systém odvážecí. Ten počítá s tím, že se občanům rozdají označené pytle, do nichž sami odpad ukládají a po dohodě s obcemi je pak firma odváží. Spolu s otázkou separovaného odpadu by bylo možné řešit i sběr velkoobjemového odpadu. Ten sice nevzniká tak často, ale přesto se s jeho nahromaděním musí počítat. Možné řešení nabízejí sběrné dvory ve větších městech, kde by se vybíraly autobaterie, plechovky od barev, ledničky a další problémový odpad.

Podle ředitele firmy Rumpokl ing. Hnízdila by měly z jednání vyplynout nároky obcí na nejvhodnější typy nádob, způsobu svozu odpadu především z odlehlých míst.

„Když jsme tento úkol zadávali, byla řada starostů u toho. Jde nám především o optimalizování stavu v obcích, které se samy musely s odpadovým hospodářstvím vyrovnat. Výsledkem by tedy mělo být nejen zmapování stavu, ale především optimální návod na jeho řešení po stránce věcné i finanční,“ dodal prof. Čech.

„Otázka výběru nejvhodnější skládky a firmy, která bude pro obce svoz provádět, bude plně v kompetenci obcí,“ dodal ing. Hnízdil.

Podle slov ing. Ivana Bečváře, který jednání regionální sekce Rady parku řídil, sehrají i v otázce odpadového hospodářství značnou roli peníze. Nyní se ovšem poprvé do popředí dostává fakt, že se obce nacházejí na území národního parku.

„Z toho by jim měla vyplynout určitá výhoda. Pokud totiž stát vyžaduje někde přísnější kritéria, pak samozřejmě obce přicházejí s nastavenou dlaní a čekají nějaký finanční příspěvek. A chce-li stát, aby byla přísnější pravidla dodržována, měl by se na tom podílet,“ uvedl ing. Bečvář.

Poplatky za zpracování směrnic budou hrazeny ministerstvem životního prostředí. Obce a správa NP a CHKO Šumava se podělí pouze o řešení svozu nebezpečných složek TDO. První posudek by měl být hotov již do 15. května.