Nad rozvojem zóny Lipna visí otazník

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Nad rozvojem zóny Lipna visí otazník
Author Zuzana Kyselová
Date 2006-05-20
Source Českobudějovický deník
Genre tisk
Respondent

Lidé se uživí, pokud budou mít práci i v zimní sezoně

Pravý břeh Lipna je z větší části stále místem, kde dávají lišky dobrou noc. Obce kolem jezera se marně snaží prosadit své vize na jeho využití.

Lipensko – Příprava Územního plánu Velkého územního celku (ÚP VÚC) Českokrumlovsko II, které zahrnuje Lipensko a Smrčinu, je zastavena. Mezi zpracovateli plánu a ministerstvem životního prostředí se totiž nedaří najít ani náznak shody na využití Smrčiny pro vznik lyžařského areálu.

Obce kolem Lipna se ale nehodlají svých plánů na vytvoření zimního střediska na Smrčině, Hraničníku nebo na Špičáku vzdát. „Je to pro nás zásadní věc,“ řekl včera starosta Horní Plané Jiří Hůlka. Svazek polipenských obcí se záměr snaží prosadit už od roku 1995. Turistické využití Lipenska totiž v zimě prudce klesá a ruku v ruce s tím stoupá nezaměstnanost. Na straně obcí je i kraj, který proto považuje za nejdůležitější tři dopravní záměry. „Přemostění Lipna u Horní Plané, vylepšit silnici od tohoto mostu směrem k hraničnímu přechodu Zadní Zvonková a propojit lyžařský areál Smrčina s rozšířeným areálem Kramolín pobřežní tramvají, která by lyžaře odvezla z Kramolína až na nástupní lanovku na Smrčině. To je ovšem pouze vize,“ řekl včera vedoucí krajského odboru územního plánování Radek Boček. O té ale nechtějí slyšet obhájci životního prostředí. „Všichni, kdo se starají o lidi, souhlasí. Ti, co se starají o zvířata, jsou proti. Je třeba, aby spor rozhodl nějaký arbitr, někdo, kdo k tomu bude mít politickou odvahu. A tím musí být jednoznačně vláda ČR,“ řekl Jiří Hůlka. „Musí ukázat, zda lidi vodí, či nevodí za nos, když v oblastech s vysokou nezaměstnaností dotacemi podporuje rozvoj turistického ruchu. Nechceme po ní nic než kulaté razítko. My víme, jak se tu uživit.“