Nečinnost vlády škodí Šumavě

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Nečinnost vlády škodí Šumavě
Author Ludmila Mlsová
Date 2008-07-29
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Jižní Čechy – Šumavské lesy je třeba před kůrovcem víc chránit, shodují se nynější koaliční i opoziční krajští politici, kteří se znovu ucházejí o křesla v krajské samosprávě. Zelení, již teprve o přízeň voličů usilují, to však zásadně odmítají.

Na otázku, co se koalici složené z ODS, KDU-ČSL a SNK sdružení nezávislých (které jde nyní do krajských voleb jako SNK–Evropští demokraté) v tomto volebním období nepovedlo, odpovídá hejtman Jan Zahradník z ODS bez zaváhání, že kraj neuspěl v boji o Šumavu.

„Naše snaha, aby se Šumavou zabývala vláda, je zatím marná. Chceme, aby vláda řekla, co se tam děje, aby se situace stabilizovala a zachránila,“ uvedl hejtman.

Cílem jihočeské samosprávy je, aby se k Šumavě vyjádřili všichni odpovědní ministři: ministr zemědělství, který má na starosti lesy a vody, i ministr místního rozvoje odpovídající za lidi, územní plány a turistiku. Zároveň i ministr vnitra, který má na starosti přechod hranic, a ministr zahraničí, jenž má problémy se stížnostmi ze sousedních zemí, kde kůrovec likviduje soukromý majetek.

„Zatím jsme u vlády se Šumavou neuspěli vinou koaliční vazby na zelené, ale věřím, že po volbách můžeme uspět,“ doufá Zahradník.

Komunisté, kteří jsou v krajském zastupitelstvu v opozici, dokonce na jaře iniciovali zákon o Národním parku Šumava. „Stanovil by pravidla a pravomoci pro ochranu přírody, dotýkal se rozvoje obcí na území parku,“ shrnul návrh zákona poslanec a krajský zastupitel Petr Braný.

Poslanci vládní koalice jej však nakonec zamítli. V praxi to znamená, že o dalším osudu území v šumavském parku dál rozhoduje i přes nesouhlas tamních obcí jen ministerstvo životního prostředí.

A to je i podle názoru opozičních sociálních demokratů značné riziko. Lídr na krajské kandidátce ČSSD Jiří Zimola je přesvědčen, že Šumavu nelze nechat bez pomoci, když ji potřebuje.

„Hrozí, že nečinností dojde k ohrožení lesů mimo park. A je pak otázka, kolik nás to bude stát a zda to zelený ministr Bursík zaplatí,“ obává se Zimola.

Ačkoli lídru SNK-ED Lumíru Mračkovi připomíná pohled na suché šumavské smrky spíš místo dopadu Tunguzského meteoritu než prosperující národní park v centru Evropy, podle lídra Strany zelených Jiřího Gutha je vše v pořádku.

„Chtít v cenných místech kácet a sázet je nehoráznost. Za pasekami a pěstovaným lesem by turisté na Šumavu nejezdili, to najdou i jinde,“ míní.