Nedej se!, Šumava má další mediálni kauzu –bikepark
Nedej se!, Šumava má další mediálni kauzu –bikepark | |
---|---|
Author | ČT |
Date | 2007-10-16 |
Source | ČT |
Genre | televize |
Respondent | Dagmar Kjučuková, Antonín Schubert, Michal Šnebergr, Pavel Hubený, Vladimír Kasík, Lucie Hejtmánková, František Krejčí, František Zahradník, František Stíbal |
ČT 2, Nedej se!
Dagmar Kjučuková, o.s. Okraslovaci spolek Zdikovska:
Cokoliv se odehrava na chráněném území, musí být posuzovano citlive a vzhledem k přírodě. Ne vzhledem k lidem, ale priorita je vzhledem k přírodě. Pokud je to akceptovatelne, at se to buduje, pokud to není akceptovatelne, do přírody to přijít nemůže.
Antonín Schubert, starosta Modravy:
Jestliže má někde něco vznikat, tak je to právě tady. Když se tady podivame kolem sebe, tak je to tady prospikovano lanovými drahami, takže mne z toho skutečne vycházi jenom to, že ty orgány ochrany přírody si vůbec neuvědomuji důsledek svého rozhodnutí a potom dopady i na tu přírodu.
Autor1:
Od letošního léta má Šumava další mediálni kauzu. Bikepark pro horska kola u Železné Rudy. Na vrchol Špičáku - 1202 metrunad mořem - se dostanete lanovkou. Bikepark pod ní by měl zajistit letní využití lyžařského areálu, který vlastní firma Sport Service.
Michal Šneberger, starosta Železné Rudy:
Místní občane i město Železná ruda tuto aktivitu podporuji. Jsme radi, že na Zeleznorudsku je další aktivita, která pritahne návštěvníky.
Autor1:
Podle vyznavacu sjizdení prudkých kopcu jde o jeden ze dvou nejlepších bikeparku v republice. Už si to bez jakéhokoliv povolení vyzkoušeli. Ochranáři za to udelili podnikateli pokutu 150 tisíc korun a zákaz dalšího provozu.
Pavel Hubený, vedoucí CHKO Šumava:
Nam nejvíc vadi to, že vlastně v celé té trase, která je skoro 2 kilometrydlouhá, je odstraněn úplně vegetační kryt a puda. Je to vlastně vykopany až na skelet a půda je nahnuta na bok. Tohle je ve druhý zóně, takže zde je zakázáno nevratne zasahovat do půdního krytu. Tady je ještě navíc ten problém, že tím, že se po tom porad jezdi, tak se ta eroze prohlubuje a není tu možná regenerace.
Vladimír Kasík, Sport Service, s.r.o.:
My jsme sice ve druhé zóně chráněné krajinné oblasti, ale toto všechno, na cem stojime, je lesní půda a je zarazena v kategorii lesy zvláštního urcení, určené pro sport a rekreaci. Ten lesní hospodarsky plán, který byl vytvořen v roce 2004, byl samotnou Správou CHKO schvalen. A teď se tomu sportu tady brání.
Pavel Hubený, vedoucí CHKO Šumava:
Když se nas neformalne investor před rokem a půl ptal, co bychom rekli bikeparku, tak jsme říkáli, že je tady druha zóna, že jsou tady naturovy biotopy, nějaký zvláště chráněny druhy a ze pokud by do toho chtěli jit, tak je tady třeba provest nějaký biologicky hodnocení, udělat dokumentaci na ty druhy. Je třeba projit režimem vyjimek. Pricemz pochopitelné není jisty, jak ta výjimka dopadne. A taky není jisty, jak dopadne to či ono hodnocení. Ale jak mám zkušenost, hodnocení vytvareji ruzny variantni řešení, takže možná, že by se naslo nějaké řešení, jak to udělat, aby to slo. Ale tenhle proces neprobehnul.
Autor1:
Bikepark byl nacerno otevřen zacatkem leta a okamžite vyvolal velký zájem medii a politiku. Na jeho podporu vznikla petice, kterou podepsaly stovky lidi. A kauza se rychle stala dalším symbolem boje šumavských obci, podnikatelů, politiku a ochranářů.
Antonín Schubert, starosta Modravy:
Situace okolo bikeparku na Špičáku je mi znama, protože se na me podnikatele, kterých se to tyka, obratili jako na předsedu mikroregionu Šumava - zapad, jehož je Železná ruda členem. A kdybych to skutečne „odemocnil“ a podival bych se na to jako na vecny problém, tak bych, protože mám zkušenosti s územním plánovanim, je-li tato oblast zarazena do územního planu a je-li toto území celospolecenský projednáno i s orgány státní správy, že má sloužit turistickému využití, sportovne rekreačnímu využití, tak necht orgány státní správy s tím souhlasi a necht toho stavebnika upozorni, že se pouze dopousti nějakého prestupku proti zákonu, a necht se ta administrativní stranka dá dohromady. Ale to, že mám tu moc, že mám to kulate razitko, to zákazat, a tím pádem zneklidnit celý ten region, to není podle meho ten správny postup.
Dagmar Kjučuková, o.s. Okraslovaci spolek Zdikovska:
Každopadne záměr bikepark podleha posuzovani vlivu na životní prostředí. Není to jenom nas názor, ale je to i názor ministerstva životního prostředí, které ho jsme se dotazali, zda tento záměr má být posuzovan podle zákona 100. A bylo nám odpovezeno 14.6., že tento záměr musí být posuzovan podle zákona 100, tudíž má tam být provedeno zjistovaci řízení.
Autor2:
Proc jste nežazadali o posouzení vlivu na životní prostředí?
Vladimír Kasík, Sport Service, s.r.o.:
My si myslíme, že k tomuhle to nebylo potřeba. Jednak jsme konzultovali se Správou CHKO nas záměr toho bikeparku, bohužel nám pan magistr Hubený i inzenyr Prochazka sdělili, že pokud budou dodrzovat princip předbezne opatrnosti, že nám bikepark nemohou povolit. My jsme tedy zvolili jinou cestu. Domluvili jsme se s vlastníky pozemku. Vime, že dle lesního i stavebního zákona drobne úpravy terénu schvaluje pouze vlastník, a zijeme tedy v přesvědcení, že jsme žádný zákon neporusili.
Autor1:
Zákon ale porusen byl. To dnes tvrdí i stavebni úřad v Železné Rude, který na jare bikepark bez správního řízení schvalil. V srpnu nahle zahajil řízení o odstranění terénních uprav.
Autor2:
Můžete vysvetlit, proč došlo ke změně stanoviska stavebního uradu?
Lucie Hejtmankova, vedoucí Stavebního úřadu Železná ruda:
Na jare tohoto roku, když jsme provadeli místní setrení, tak skutečne terénní úpravy nebyly takového rozsahu, které by vyzadovaly územní rozhodnutí o využití území, ale na základě stiznosti občanského sdružení jsme provedli nove místní setrení teď v červenci a bylo zjištěno, že v určitě části bikeparku byly provedeny rozsáhlé terénní úpravy a prenosne zařízení, které by vyzadovaly územní souhlas a územní rozhodnutí.
Autor2:
Vy jste neměli k dispozici nějaký projekt nebo zadost toho investora?
Lucie Hejtmankova, vedoucí Stavebního úřadu Železná ruda:
Ne. Nic nebylo předlozeno.
Vladimír Kasík, Sport Service, s.r.o.:
Tu stavbu, kterou máme odstranit, vidite tady za mnou. Jsou to vlastně dvě klopene zatacky. My máme na tuhle věc trochu jiný názor. Tady vlastně původně stal vlek Poma A210, který vedl až na vrchol. A to, co vy za mnou vidite, není vytvořeny ted, ale to byl umělé upraveny teren pro ten vlek, takže my jsme jenom trochu vytvarovali ty boky tak, aby to bylo vhodne pro bikery, abychom je tu zpomalili. A pro ty, co chtějí, je udelana drevena lavka. Je to paradoxne zase vec, která vůbec nevadí správě CHKO, protože tady se nacházíme ve třetí zóně, a to správě vůbec nevadí.
Dagmar Kjučuková, o.s. Okraslovaci spolek Zdikovska:
V současne době je zahajeno řízení o odstranění bikeparku. To znamená, že chráněna krajinna oblast bude dotazana stavebním uradem v Železné Rude, zda záměr má vyznamny, nebo nemá vyznamny vliv na evropsky vyznamnou lokalitu, protože bikepark stojí v evropsky významné lokalitě. Pokud chráněna krajinna oblast odpovi, že to má vyznamny vliv, tak celý proces půjde do územního řízení. Zároveň bude provadena EIA, nebo-li zjistovaci řízení podle zákona 100. Bude se vyjadřovat Česká inspekce, Lesy České republiky a všechny tyto poznatky nám ukazi, zda bikepark zůstane v te podobě, jak je, zda bude zmensen, nebo bude zrusen úplně.
Autor1:
Razitka, potvrzení, posudky. Povinnému schvalovacimu řízení se podnikatel nakonec nevyhne. Proti pokute se odvolal. Podstatne pro další rozhodovani bude stanovisko vedení Správy národního parku.
František Krejčí, ředitel Správy NP a CHKO Šumava:
Konkrétně ke kauze bikepark musím poznámenat, že v této dobe, kdy vlastně to rozhodnutí státní správy nenabylo právní moci, nechci zasahovat do průběhu toho vedeného správního řízení, to je jedna vec. Druha věc je, obecne proti rozvoji letnich aktivit v zimnich areálech osobně nic nemam. Navíc rada areálu existovala už před vznikem národního parku, je to na letita záležitost, na druhé straně nemůžeme necinné prihlizet na vystavbu různých projektu, které by se dely v rozporu s platnou legislativou.
Michal Sneberger, starosta Železné Rudy:
Ty aktivity podnikatelské i města jsou koncipovany ve zmenach uzemnich planu a bohužel chráněna krajinna oblast nám veškeré ty aktivity v rámci těch řízení zrusi, takže to město ani podnikatele nejsme schopni do budoucna tu oblast zatraktivnit.
Vladimír Kasík, Sport Service, s.r.o.:
Ja bych byl osobně strasne rad, abychom dospeli do stavu podobneho stavu v zahranici v národních parcích nebo chráněných oblastech, kde ti lidé, kteří tam mohou podnikat, jsou pysni na to, že jsou v tehle lokalitě. Navíc jim to prinasi i to, že se mohou prezentovat, že v tak krasnem prostředí jsou. A kompenzuji větší náklady na dopravu a já nevim, co si mám vymyslet, tím, že mohou říct, tady zaplatite o sto korun víc, protože je to dané tou ochranou přírody.
Autor2:
To zatím u nás nefunguje?
Vladimír Kasík, Sport Service, s.r.o.:
Myslím si, že zatím ne, že spis ten způsob ochrany přírody ztezuje to podnikání a spis te turistice brání.
Pavel Hubený, vedoucí CHKO Šumava:
Ja si nemyslím, že ochrana přírody brzdi nějaký podnikatelský záměr. Priklad toho je čtyřsedackova lanovka, která je tady rok a půl a nebyl v zasade problém ji povolit. já si myslím, že Sport Service Špičák němuze říct, že by s nami měl nějaké problémy pokud jde o provozovani sjezdovek nebo toho areálu dole okolo te nastupni stanice. Takže, já si myslím, že ale podnikatelský duch by měl taky dodrzovat nějaká pravidla, který jsou jasne dana. A tady ve druhé zóně ve 1200 metrechnad mořem a v CHKO ty pravidla dana jsou. A myslím si, že dokonce investor o nich vi. Podle me stačí jenom se jim prizpůsobit.
Vladimír Kasík, Sport Service, s.r.o.:
Je to rozdilny pohled na vec. My na te Šumavě zijeme. My na te Šumavě podnikame a zivime se tady. Lidi sem jezdí proto, že Šumava je krásná, to za prve a za druhé proto, že jim na te Šumavě něco nabidneme. Pokud jim nic nenabidneme, tak z toho opět uděláme pevnou hraz socializmu a miru, na Šumavě nic nebude, budou tady krachovat hotely, budou tady krachovat lanovkari, vlekari, a tak podobně.
Autor1:
Ze by v důsledku ochrany životního prostředí šumavští podnikatele krachovali, se zatím rozhodne neprokazuje. Na první pohled je ale jasne, že by obce potřebovaly kvalitní a k přírodě ohleduplné trvale udrzitelné projekty. Problémem zůstává, jak ruznorode zájmy skloubit.
Autor2:
Myslite, že se někdy podaří přesvědčit ty místní obyvatele nebo podnikatele, že by tu znacku národního parku mohli skutečne využívat pozitivne a nebrat ji jenom jako omezení?
František Krejčí, ředitel Správy NP a CHKO Šumava:
Kdybych tomu nevěříl, tak bych se sem po dvanacti letech nevracel. A kdybych neviděl několik realizovaných projektu v tomto oboru v zahranici, tak bych se tady ani nepokousel iniciovat podobny zájem místních lidi a podnikatelů o tu v uvozovkach znacku Národní park Šumava, protože jsem přesvědceny, že lze sladit citlivy regionální rozvoj a ochranu přírody. že to není versus, že to je opravdu to a.
Antonín Schubert, starosta Modravy:
V současné době obce čekají a vyčkávají. Nový pan ředitel je ve funkci čtyři měsíce a už by měly nastávat nějaké konkrétní případy v tom území, které ty obce přesvědčí, že pan ředitel skutečně míní vážně naplnit svoje proklamované heslo Konečně společně. Ale řešíme tady kauzu, která tomu odporuje.
Autor1:
Situace na Šumavě je rozbouřená. Kauza bikepark by za normální situace byla jen drobným sporem mezi podnikatelem a správou chráněného území. Dnes je ovšem politizovaná a dokládá, že hledání kompromisu mezi ochranou přírody a rozumným rozvojem obcí není a nebude jednoduché. Osud bikeparku určitě další vztahy uvnitř parku ovlivní. Budou cyklisté ve sportovním areálu jezdit dal? To nyní řeší ministerstvo životního prostředí. Pro srovnání vzniklých škod na přírodě se teď podíváme o pár kilometrů dal, do druhé zóny národního parku poblíž Filipovy Hutě. V přírodně velmi cenném území jsme natočili otřesné záběry. Jako tankodrom dopadla místa, kde na jaře a v létě těžili polom po orkánu Kyrill lesníci z Kašperských Hor.
František Zahradník, ředitelKašperskohorských městských lesu:
Já samozřejmě nesdílím ten názor, že by to bylo nějakým způsobem doslova úmyslné a devastačním charakterem.
František Krejčí, ředitel Správy NP a CHKO Šumava:
Na významné části toho území došlo k vratnému poškození, kde když městské lesy asanují ta pracoviště, tak během několika let nebude vidět v těch lokalitách, že došlo k nějakému poškození, ale na části těch lokalit došlo v nevratným změnám, které budou řešeny ve správním řízení. Opět nechci předbíhat protože to správní řízení bude spuštěno v příštích dnech.
Autor1:
Starostka Kašperských Hor natáčení striktně odmítla. Podle ní k žádnému poškození přírody nedošlo. Správa parku tvrdí pravý opak. Každopadne se ukazuje, že město nedokaze nebo spis nechce při peci o cenna území využívat šetrne moderni technologie. Ty samozřejmě existuji. Ukazovali jsme je nasim divakum na jare v územích, kde hospodari správa národního parku. Speciální lanovky a pasove harvestory nicení půdního povrchu nežpusobi. Jsou ovšem dražší, a zisk z těžby tudíž menší.
Autor2:
To, jakým způsobem je pecovano tady o ty lesy, je ale vlastně důsledek te doby před sesti lety, kdy byly ty lesy prevedeny do vlastnictví města. Vy jste už i tehdy na to neskryval svůj názor.
František Stíbal, člen zastupitelstva Kašperských Hor:
Ja už tehdy jsem viděl určitě možné problémy, které by mohly vyvstat, a současna skutečnost to jen potvrzuje. Obaval jsem se, že ty strety zájmu tam nastanou. Samozřejmě zájem majitele je nějakým způsobem komercne to vlastnictví využívat. A zase v zájmu ochrany přírody, potazmo národního parku je chránit tu přírodu a pokud možno, dopustit tam jen co nejmensi aktivity.
Autor1:
František Stíbal si za svou kritiku poskozovani přírody vyslouzil od svých občanu odvolani z funkce místostarosty. Boj za šumavskou přírodu je prý jen jeho boj. Obycejneho návštěvníka Šumavy však napada, zda tuhle jednoznacnou devastaci správa parku posoudí alespoň tak prisne, jako v mnohem spornejším případě bikeparku.