Nedostatek palivového dřeva

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Nedostatek palivového dřeva
Author Petr Šuleř, Jan Hrubeš
Date 2007-11-15
Source ČT
Genre televize
Respondent Věra Elblová, Zdeňka Lelková, Libor Hošek, Miloš Balák

ČT 1, Události v regionech

Obyvatelé Jižních Čech začíná znovu trápit nedostatek palivového dříví. Mimořádně rychle se vyprazdňují sklady uhlí. Lidi se zásobují, protože zima začala neobvykle brzy. Od nového roku navíc zdraží energie a začne platit ekologická dan. Problémy ale mají spis města. Na Šumavě je dřeva po lednových polomech dost.

Topit plynem, elektřinou, uhlím nebo dřevem. Lidé v jižních Čechách se podle oslovených prodejců stále víc přiklánějí k posledním dvěma možnostem. případně si přitápějí třeba v krbových kamnech. Důsledek? V Českých Budějovicích už palivové dřevo není za běžné ceny k dostání.:

V současne době ho máme nedostatek.

Výrazne lepší je tentokrát situace mimo velká města. I tady se promita fakt, že zima přišla dřív než obvykle. Na druhou stranu po orkánu Kyrill zbylo v lesích dřeva dost.

Diky tomu, že se likvidovali následky kalamity, tak letošní rok je bez problemu.

V současne době mám k dispozici zhruba 800 prostorových metru, ale je to dříví urceny především pro region Národního parku Šumava.

Zásoby ještě máme, jsme schopni pokryt i zvysene poptavky do konce roku.

Ze skladu a nasypek mizí i mimořádne rychle i uhli.

Od září, kdy jsme zvedali ceny, tak jde uhli ještě víc na odbyt. předzasobuji se, protože od 1.1.2008 bude ekologicka dan.

Šumavští starostové jednaji o palivovém dříví na příští roky, v lesích se totiž bude těžit jen naprosto minimálně. Více než třetina obyvatel horských oblasti je na něm ale zavisla.

Je to životní potřeba v těchto podmínkách, bez toho se obyvatele neobejdou, pokud nechceme, aby topili uhlim

Místní starostové ani obyvatele nechtějí spolehat podle svých slov na další případně kalamity. Očekávaji ale, že část stromu bude nutne pokacet kvůli kůrovci.