Nejčastější výhrady a připomínky obcí, které leží na území národního parku

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Nejčastější výhrady a připomínky obcí, které leží na území národního parku
Author Robert Malota
Date 2000-10-21
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

1. Špatný daňový systém, který znevýhodňuje sídla ležící v národním parku a potíže s vydáváním historického majetku obcím.

2. Připravovaný Plán péče Národního parku Šumava nedostatečně řeší problematiku obcí, které tvoří součást parku. Plán péče je takřka výhradně zaměřen na živou a neživou přírodu, ale téměř opomíjí fakt, že i v této oblasti trvale žijí lidé.

3. Při naplňování většiny cílů národního parku není přihlédnuto k sociálním dopadům v otázce zaměstnanosti na celém území parku.

4. Šumavské obce nesouhlasí s tím, aby do třiceti let celých 75 procent území národního parku tvořily I. zóny. Podle nich nelze dopustit úplné zpralesnění Šumavy.

5. Národní park Šumava není jen záležitost vztahu správy parku a obcí. Současné problémy musí systémově řešit stát: zpracováním chybějící legislativy a nápravou nedostatečných zákonů.

6. Bude nutné zajistit podmínky pro rozvoj drobného zemědělství místních obyvatel a výstavbu rodinných farem. Současný model u většiny velkých nájemců a vlastníků půdy nevytváří pozitivní vztah k těmto nemovitostem a je postaven na čerpání dotací.

7. Ve vybraných oblastech by Správa Národního parku Šumava měla umožnit sjezdové lyžování, které obcím přinese významné příjmy. Zástupci šumavských sídel tvrdí, že příroda lépe snáší zátěž v jednom místě, než hromadným způsobem provozované trasy běžeckého lyžování.

Pramen: Zápis z jednání k připravovanému plánu péče Národního parku Šumava (květen 2000) a schůzka starostů šumavských obcí na Kvildě s místopředsedou české vlády Pavlem Rychetským (říjen 2000).