Nejsme přísní, říká mluvčí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Nejsme přísní, říká mluvčí
Author Eva Tichá
Date 2002-02-12
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent Zdeněk Kantořík

Šumava – Správci Národního parku Šumava tvrdí, že ve většině případů se s budoucími stavebníky dohodnou na tom, jak má stavba nového či rekonstrukce starého objektu vypadat. „Ze stovek stavebních povolení, které ročně vyřizujeme, je možná tak deset případů, kdy se na vzhledu stavby nedomluvíme a povolení nevydáme,“ říká mluvčí národního parku Zdeněk Kantořík.

  • Co podle vašeho názoru na Šumavu nepatří?

Na začátku devadesátých let nás kolegové z Bavorska varovali, abychom byli přísní. U nich vyrostla spousta tyrolských staveb, které tam nepatří, ač jsou to krásné domy. Na Šumavu nepatří typizované vilky a domky, které se hodí spíše do městské zástavby.

  • Jaké máte požadavky na stavbu ?

Je jich celá řada. Začíná to sklonem střechy, která by neměla být rovná, ale ani příliš strmá. Máme představu o tom, jak má vypadat vikýř, jak mají být veliká okna, která by měla být spíše členěná do menších tabulek. Nevadí nám však plast, protože dnes už téměř nepoznáte, zda je rám okna plastový či dřevěný. Jedním z poslání národního parku je zachování typického vzhledu krajiny, proto se ke stavbám musíme vyjadřovat, neboť ji zásadně ovlivňují.