Nepřístupná místa za pětistovku

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Nepřístupná místa za pětistovku
Author ma
Date 2008-07-04
Source Haló noviny
Genre tisk
Respondent

Šumava – Národní park Šumava přichází s dosud nevídanou novinkou. Již během letních prázdnin by návštěvníci parku měli možnost navštívit v doprovodu školeného průvodce dosud nepřístupná místa. Má to ale jeden háček. Počet návštěvníků bude přísně omezen a za prohlídku se bude platit pětistovka. Potvrdil nám to mluvčí správy šumavského parku Radovan Holub.

„Bude to například Vltavský luh – přirozený meandrující tok horní Vltavy se vzácnou rašeliništní vegetací, lučními mokřady i pobřežními porosty s bohatý m výskytem ptačích druhů nebo Modravské slatě – nejrozsáhlejší komplex přirozených mokřadů v oblasti centrálních šumavských plání, které jsou domovem největší, a přesto ohrožené, populace tetřeva v České republice,“řekl Holub Haló novinám. Vstup do jinak zakázaného území bude podle něj možný na základě vládou udělené výjimky. Ta bude platit pro průvodce s turisty, jejichž počet se bude pohybovat podle konkrétní lokality mezi osmi až patnácti. Do každé chráněné lokality bude možno uskutečnit jen dvě takové vycházky měsíčně. „Vstup bude umožněn za poplatek asi 500 Kč. Detaily podmínek vstupu jsou v současnosti ještě diskutovány a budou zveřejněny v médiích, na internetu a k dispozici budou v informačních střediscích Správy NP Šumava v průběhu prázdnin,“ dodal mluvčí parku. Podle již dříve zveřejněných informací by se měli zájemci o prohlídky možnost přihlásit na internetových stránkách šumavského parku.

Vedoucí lesního programu ekologického Hnutí Duha Jaromír Bláha novinku přivítal. „Místa, do kterých není možné pustit masově návštěvníky, tak uvidí alespoň ti největší zájemci.“ Pětistovka za vstup se mu přitom nezdá příliš velká vzhledem k tomu, že se za ni turistům dostane odborného výkladu. Podle něj takové služby jsou zcela běžné v národních parcích po celém světě. Bláha ale upozorňuje, že do oblastí s unikátní divokou přírodou by měly vést i veřejně přístupné – a tedy nezpoplatněné – stezky.

Měly by ale být jen tam, kde masová turistika nebude ohrožovat ekosystém.

Poslanec Karel Šidlo (KSČM) považuje placené vycházky s průvodcem za pokus správy parku „vytěžit“ peníze z prvních, nejpřísněji chráněných zón. „Dnes je taková doba, že se každý snaží uplatnit i po obchodní stránce,“ dodal poslanec.