Netolice podpořily petici na záchranu Šumavy

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Netolice podpořily petici na záchranu Šumavy
Author Tomáš Přibyl
Date 2008-10-24
Source prachatickonews.cz
Genre internet
Respondent

Netolice – Netolická městská rada podpořila petici Svazu obcí Národního parku Šumava, která varuje před odumíráním lesů na Šumavě kvůli kůrovci a apeluje na vládu a parlament, aby se situací zabývaly.

Netoličtí radní schválili usnesení, kterým se k petici město připojilo. Petici už podpořil také Svaz měst a obcí Jihočeského kraje, respektive jeho předsednictvo. „Předsednictvo se s jejím textem ztotožňuje,“ uvedl předseda Svazu měst a obcí Jihočeské kraje a strakonický starosta Pavel Vondrys. 

„Jsme znepokojeni situací na Šumavě, kde odumírají největší plochy lesů ve střední Evropě. Lesní ekosystémy v Národním parku Šumava jsou devastovány a zcela ponechány napospas kůrovci. Výsledkem jsou stále se rozšiřující tisíce hektarů suchých lesů včetně zbytků původních pralesů, likvidace genofondu původního šumavského smrku a následně zbytečně vznikající stovky hektarů holin. Nyní je kůrovcem bezprostředně ohrožen i prales v lokalitě významné pro český národ – u Pramenů Vltavy, kde rostou až čtyři sta let staré stromy. I toto místo má být však zničeno. Národní park Šumava byl založen pro ochranu přírodních hodnot Šumavy, především lesů, které zaujímají většinu jeho rozlohy. Jeho posláním je uchování a zlepšování unikátního přírodního prostředí, nikoli experimentování malé uzavřené skupiny nezodpovědných státních úředníků a „ekologů“,“ píše se v petici. 

Celý text petice je možné najít na stránkách Svazu obcí Národního parku Šumava – http://svazobci.sumavanet.cz/.