Never more

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Never more
Author
Date 1996
Source Reflex
Genre tisk
Respondent

Pan Vladimír Just si stěžoval, jak mu Nova vystřihla z rozhovoru citát úředního rozhodnutí. Měl by být ale spíš rád, je to češtinou i odborně blábol.

Kůrovec zničil kus Bavorského národního parku a teď už i přilehlou část první zóny Šumavského. Zastaví ho snad pan Just ideály?

Před patnácti lety bylo možno nad Čeňkovou pilou najít jednotlivé kůrovcové souše mezi živými stromy, které tehdy zřejmě ještě byly schopny se přirozeně ubránit. Dnes každá vylétnutá generace spolehlivě zničí vše v dosahu, protože porosty už toho schopny nejsou.

Příčinou „čerstvých holin“ není těžbychtivost, ale snaha zachránit les, potažmo park. Ze všeho nejdřív je třeba odstranit stromy, byť dosud živé, v nichž se kůrovec množí. Těžbou. Broučí mor, antikoncepce ani hejna datlů nejsou bohužel k mání. DDT je zakázáno.

Co má šéf parku proboha dělat jiného, než zalesňovat holiny? Snad čekat, jestli se do poloviny 3. tisíciletí přirozenou sukcesí na Šumavě obnoví les, nebo taky ne? Nezalesňuje „navzdory odborníkům„, ale navzdory fanatikům, prosazujícím své jednostranné ideály systémem po nás potopa. Čím jiným má na přirozených smrkových stanovištích zalesňovat, když ne smrkem? Ostatně národní park tam je právě proto, že naši dědové zalesňovali a zalesňovali, až se z nich kouřilo.

Strefovat se do hajných je bezpečné. Lesařině přece rozumí každý jako druhdy za Novotného „zemědělství„.

Zaútočit na ty, kdo katastrofu zavinili – nepoučitelné ekologické nedouky, bavorské i české, kteří znemožnili likvidovat první ohniska a vytvořili tam umělou líheň škůdce, a současně na ty, kdo jsou hlavní příčinou obecného oslabení lesů, emitenty – by vyžadovalo odvahu a zručnost.

Za prvé: to, co cituji jako podle Vás „blábol„, je úřední doklad ze srpna 1995 vydaný ředitelem ŠNP (Šumavského národního parku), jehož se tak zastáváte.

Za druhé: považujete za „nepoučitelné ekologické nedouky“ a „fanatiky“ vědeckou radu Entomologického ústavu AV ČR, přírodovědce z Botanického ústavu AV ČR, ředitele Ekologického ústavu přírodovědeckého fakulty UK, ředitele Národního parku Bavorský les dr. Bibelriethera, či dokonce ředitelku Federace národních parků v Evropě? Ti všichni se mýlí a pravdu mají jedině naši dřevorubci a lesáci? Zmíněné kapacity mnohokrát kritizovaly současné těžební praktiky ŠNP včetně destrukce přírodního krytu mezinárodně chráněných slatí v oblasti přirozených (nevysázených) podmáčených smrčin. Víte o tom, že sousední Bavorský les, kde považují kůrovce za součást přirozených přírodních procesů, získal letos již třetí mezinárodní ocenění diplom kategorií A od Evropské rady ve Štrasburku? To i v tom Štrasburku sedí „nedoukové„? Zamyslete se příště lépe nad svými argumenty, a hlavně se tam jeďte podívat, třeba sám nahlédnete, že se v tomto případě nemusí mýlit Evropa, nýbrž my.