Ničí ráz šumavských vesnic

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Ničí ráz šumavských vesnic
Author Václav Janouš
Date 2008-04-08
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Bohatí podnikatelé staví v národním parku vily zapuštěné do terénu. Starousedlíkům se to nelíbí

Šumava – Pokud milujete pohled na řídce rozeseté šumavské domky, uhánějte si rychle udělat jejich fotky. Za pár let můžete totiž spatřit klasický dům ve svahu a na samotě jen náhodou.

Pozemky tu totiž skupují bohatí podnikatelé, kteří zde staví moderní prosklené vily zaříznuté do terénu. Největší pesimisté tvrdí, že do deseti let ráz Šumavy zcela zmizí.

Pro šumavské stavení je typická sedlová střecha a zdi pobité prkny s dřevěnými dveřmi. Tento obrázek se ale vytrácí. Vyrůstají tu domy zařízlé do terénu s rovnými střechami. Například na Modravě, kde staví za 150 milionů korun dům z bývalé pohraniční roty miliardář Zdeněk Bakala. V sousední Filipově Huti si pak podobný chce vybudovat pražský architekt Václav Hodan. Ani tato stavba nevypadá jako typické šumavské stavení. Dům, z části zasazený do svahu, bude mít sice sedlovou střechu, ale přiléhající objekty mají mít zastřešení rovné.

„Investor původně navrhoval větší podíl rovných střech. Na naše námitky udělal určité úpravy a potlačil je. V této podobě stavba negativně neovlivní krajinný ráz,“ tvrdí Tomáš Hlavatý ze správy šumavského národního parku.

Klasické domy ve skanzenu? Starostové šumavských obcí tvrdí, že národnímu parku ubližuje chybějící silný dokument, který nebude prosazen politiky a bude řešit všechny aspekty života na Šumavě.

„Nemůžeme čekat, že Šumava jednadvacátého století bude vypadat jako ve století osmnáctém. Pokud ale chceme stanovovat jasný urbanismus v národním parku, pak musíme říct, kdo stavitelům vykompenzuje třeba vyšší náklady na stavbu,“ míní starosta Modravy Antonín Schubert.

Právě on už roky volá po jasném a obsáhlém dokumentu, který bude řešit jak podobu domů či vil, které se mohou v parku stavět, tak i ochranu přírody nebo péči o stromy napadené kůrovcem. „Je třeba o takovém dokumentu diskutovat. Bude to pozdě, ale přece,“ dodává.

Starousedlíci jsou vůči novým přistěhovalcům na Šumavu odtažití.

„Většinou budují velké penziony a ví, jak se co má na Šumavě dělat. Jsem ale zvědavej, co bude, až lidé přestanou tolik na Šumavu jezdit. Už dnes jsou tu ceny třeba za ubytování hodně vysoké. Každý se tu živí cestovním ruchem,“ uvedl obyvatel Modravy Jiří Homola.

Jeho slova potvrzuje i majitel stavební firmy a architekt Jan Soukup. Jeho dělníci budovali na Šumavě už zhruba pět nových penzionů, naposledy u Stožce na Prachaticku.

„Některé domy se spíše hodí k moderním městům než sem. Když to takhle půjde dál, tak za deset let už klasickou, po okolí rozesetou vesnici, uvidíme leda ve skanzenu,“ míní Soukup.