Nové lyžařské středisko na Šumavě

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Nové lyžařské středisko na Šumavě
Author Michal Schuster, Petr Šuleř
Date 2006-02-01
Source ČT
Genre televize
Respondent Marie Ptáčková, Jan Hůlka, Vladimír Molek, Dagmar Kjučuková

ČT 1, Večerník z Čech

Michal Schuster, moderátor

Středa 1. února a zprávy z českých krajů. Dobrý večer. Ve vojenském prostoru Boletice na šumavském Špičáku by mohl vzniknout nový lyžařský areál, podporují ho jihočeští zastupitelé i starostové obcí v okolí Lipenské přehrady. Původně mělo lyžařské středisko vyrůst na hoře Chlum, proti ale byla armáda i ekologové.

Petr Šuleř, redaktor

Více než dvanáct set metrů vysoký Špičák má oproti Chlumu jednu výraznou výhodu, o vybudování lyžařského areálu na této hoře je ochotné diskutovat ministerstvo životního prostředí i správci šumavského národního parku. Kraj tuto alternativu navrhl poté, kdy ekologové společně s vojáky dlouhodobě blokovali původní variantu. Nová lokalita leží navíc blíž Lipenské přehradě.

Marie Ptáčková, mluvčí Krajského úřadu Jihočeského kraje

Kompromisní variantu na středisko zimních sportů, jehož centrem je vrchol Špičák, v podstatě jednohlasně schválilo zastupitelstvo.

Petr Šuleř, redaktor

Projekt rozsáhlého lyžařského centra by měl do oblasti přinést stovky pracovních míst a oživit zde zimní sezónu.

Jan Hůlka, starosta Horní Plané /nezávislý/

Jsem nesmírně spokojen s tím výsledkem a jenom si přeji, aby se tak dál hlasovalo o celém projektu Špičák, všude, na všech úrovních.

Petr Šuleř, redaktor

Proti využití Špičáku ale sílí také odpor ze strany nevládních ekologických organizací, některé z nich už otevřeně varují před tím, že pokud by se stát a kraj na vybudování areálu dohodly, obrátí se na Evropskou komisi. Hnutí Calla si stěžuje i na to, že úředníci jim nevydali požadované dokumenty.

Vladimír Molek, hnutí Calla

My teda dosud neznáme záměry, tak jak je prezentoval Jihočeský kraj na zastupitelstvu.

Dagmar Kjučuková, Okrašlovací spolek Zdíkovska, Zdíkov

Došlo by určitě k porušení evropský legislativy, protože Špičák… areálu Špičáku leží v evropsky významné lokalitě a leží také v ptačí oblasti.

Petr Šuleř, redaktor

Boletice jsou podle oslovených obchodníků i starostů turisticky mimořádně zajímavým územím, leží mezi Českým Krumlovem a Lipenskou přehradou, nedaleko česko-rakouských hranic. Představitelé ministerstva obrany o možném předání vojenského prostoru místní samosprávě už několikrát jednali. Přestože armáda se cvičením v Boleticích v letošním roce rozhodně počítá, část vojenského újezdu je už nyní otevřená pro takzvanou měkkou turistiku, tedy například pro běžkaře nebo cyklisty.