Nové přehrady nadšení na jihu nevyvolaly

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Nové přehrady nadšení na jihu nevyvolaly
Author Vladimír Vácha
Date 2006-12-18
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Hejtman je přesvědčen, že zásobárnu vody nelze vidět jen ve Vltavské kaskádě Dostatek pitné vody na jihu Čech nemusí zajistit v budoucnosti pouze přehrady. Právu to potvrdil hejtman Jan Zahradník (ODS).

V souvislosti s návrhem Planu hlavních povodí České republiky, jenž obsahuje i možné lokality pro stavbu nových přehrad, se obrátili dopisem na předsedu vlády Mirka Topolánka a ministryni zemědělství Milenu Vicenovou.

„Jihočeský kraj sice vnímá budoucí zajištění dostatku pitné vody jako celospolečenský problém, zároveň však požaduje, aby jeho řešení nebylo na úkor práv vlastníků pozemků,“ konstatoval hejtman s tím, že zmíněný dokument, obsahující seznam možných nádrží pro akumulaci nedostatkové vody, kraj připomínkoval z odborného hlediska již v polovině roku.

Nyní apeluje na vládu, která se má tímto materiálem zabývat do 21. prosince, aby do návrhu vládního usnesení zahrnula také náhrady pro vlastníky pozemků rezervovaných pro případné budoucí vodní nádrže, a to v rozsahu stanovených omezení.

„Upozorňujeme na to, že je třeba diverzifikovat, neboť pozemky pod půdorysem vlastních hrází by měly být hájeny striktněji než pozemky, které mohou být zaplaveny, ale nebudou součástí přehradní hráze. Domníváme se, že by bylo vhodné, aby nařízení vlády obsahovalo také výčet druhu staveb, které nemohou být plánovány a případně umisťovány do ploch vhodných k akumulaci povrchových vod,“ zdůraznil hejtman.

Připomněl, že nelze řešit možný budoucí problém nedostatku pitné vody pouze návrhem nových nádrží bez toho, aby se v maximální možné míře využily kapacity těch dosavadních. „Požadujeme s předstihem věnovat zvýšenou pozornost odbahnění vodních nádrží a zvýšit tak jejich retenční schopnosti. Podle odborných odhadů jen u jihočeských rybníků činí míra zabahnění od 10 až do 50 procent původního objemu zadržované vody,“ dodal hejtman.

Zdůraznil, že zásobárnu pitné vody nelze zúženě spatřovat jen ve vodních plochách Třeboňska a ve Vltavské kaskádě. Skvělou retenční schopností vynikají rovněž lesní porosty a právě jižní Čechy s komplexem Šumavy jich mají nadprůměrně. Kraj proto opětovně upozorňuje na neveřejnost experimentu, ke kterému se uchyluje management Národního parku Šumava ponecháním významných lesních ploch bezzásahovému řádění kůrovce. Jihočeský kraj bude i v této souvislosti prosazovat takové hospodaření na Šumavě, které neomezí její schopnost absorbovat vodu. Velké výhrady mají ekologové K ministerskému dokumentu, který počítá s tím, že by v Jihočeském kraji mělo být chráněno 7120 ha pro budoucí možnou výstavbu devatenácti přehradních nádrží, se staví odmítavě především jihočeská ekologická sdružení. „Z materiálů vyplývá, že se například uvažuje o spoutání Vltavy přehradami Česky Krumlov, Rajov, Dívčí Kámen a Březí, zatopení údolí Lužnice mezi Bechyní a Táborem nebo rozsáhlého území na soutoku Malše a Stropnice přehradou Komařice. Možná novým Orlíkem má byt nádrž Krkavec na Nežárce na ploše téměř 2000 ha. Domnívali jsme se, že již odzvonilo starým komunistickým plánům na zaplavení všech dostupných údolí. Opak je pravdou, jen se nalezla nová zdůvodnění – nyní je to zajištění pitné vody za sucha, které může přijít s globální změnou klimatu. A opět se tak mají řešit důsledky a ne příčiny,“ reagoval ostře na ministersky návrh Edvard Sequens ze sdružení Calla.