Noví lídři Zemanovy strany. Exministr a zastánce kácení

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Noví lídři Zemanovy strany. Exministr a zastánce kácení
Author Martina Machová
Date 2010-01-31
Source aktualne.cz
Genre internet
Respondent

SPO rozhodla o kandidátkách pro parlamentní volby ve dvou krajích

Praha – Strana práv občanů expremiéra Miloše Zemana během víkendu potvrdila hned dvě své kandidátky do Poslanecké sněmovny.

Na Českobudějovicku Zemanovce povede do voleb člen místního přípravného výboru a právník František Pohanka. Dvojkou v jižních Čechách pak bude bývalý ředitel Národního parku Šumava Ivan Žlábek.

Těžko volitelné osmé místo obsadil někdejší ministr školství za Zemanovy vlády Eduard Zeman.

Deníku Aktuálně.cz to potvrdila mluvčí jihočeské organizace Petra Vandasová. „Hlasování bylo jednomyslné,“ dodala.

Možnou kandidaturu do sněmovny za Zemanovce připustil Ivan Žlábek už před měsícem. Současně však zdůraznil, že nehodlá do Strany práv občanů vstupovat.

S Milošem Zemanem jej spojuje zejména problematika kůrovcové kalamity na Šumavě. Stejně jako expremiér je totiž zastáncem kácení napadených stromů i v nejpřísněji chráněných částech parku.

Za své tehdejší postupy byl kritizován českými ekology, varovné hlasy se navíc ozývaly i ze zahraničí, což ho stálo i ředitelské křeslo. Negativně hodnotil jeho praxi například Světový svaz ochrany přírody nebo Světový fond pro ochranu přírody.

Jihočeská krajská organizace rovněž volila i své vedení. Předsedou se stal komunistický generál, milionář a podnikatel s kontakty na Rusko Zdeněk Zbytek, který je považován za šedou eminenci Zemanovi partaje.

Jasno má Strana práv občanů i na Vysočině. Zdejším lídrem do parlamentních voleb se stal bývalý ministr dopravy za ČSSD Jaromír Schling. Předsedou krajské organizace byl zvolen žďárský podnikatel Josef Mička.