Nový hraniční přechod stále nemá jasnou trasu
Nový hraniční přechod stále nemá jasnou trasu | |
---|---|
Author | Václav Kozák |
Date | 2006-02-28 |
Source | Právo |
Genre | tisk |
Respondent |
Šumava a Bavorsko se těší na spojovací stezku * Konkrétní podoby se však dosud nikdo nedobral
V letošním roce by měl vyvrcholit několikaletý boj šumavských a bavorských obcí, obyvatel, turistů a institucí za otevření nové stezky a pěšího hraničního přechodu Modrý Sloup u Modravy v centrální části Šumavy.
Otevření bylo ohlášeno už loni na podzim, existuje již i termín zahájení provozu – 1. červenec. Stále však chybí trasa. „Věc není dosud ukončena. Zpracovává se studie a provádějí biologická pozorování, která budou podkladem pro další rozhodování o této lokalitě,“ uvedla včera Jarmila Krebsová z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí.
„Dělá se vše pro to, aby byl provoz zahájen,“ říká mluvčí Národního parku (NP) Šumava Radovan Holub. Konkrétnější informace podle něho může poskytnout poradce ministra pro NP Šumava František Krejčí. Ani ten ale nedokáže odpovědět, jestli se trasa stihne vybrat.
Nulová verze stále ve hře
„Navržené trasy se stále hodnotí. Harmonogram by měl být dodržen,“ říká Krejčí s tím, že více informací nemá. Správa NP už má k dispozici rozsáhlou studii, která navrhuje čtyři varianty tras, jak na zhruba tříkilometrovém úseku spojit Březník na české straně a vrch Luzný v Německu. „Jednotlivé trasy se stále analyzují. Jednání jsou hodně složitá, je otázkou, zda se vůbec rozhodne,“ podotýká krajský radní Boris Kreuzberg (KDU-ČSL), který se účastní většiny jednání.
Ve hře je totiž stále i nulová verze, která s otevřením přechodu vůbec nepočítá. Rozhodnout by se snad mělo do poloviny roku, po vyhodnocení biologických pozorování a dalších jednáních vedení parku s obcemi a krajem.
Přechod má otevřít 35 kilometrů dlouhý hraniční úsek mezi stávajícími přechody Gsenget u Prášil a Bučina u Kvildy. Za propojení už od 90. let bojují obce na obou stranách hranice, které by díky Modrému Sloupu přilákaly turisty. Stezka by totiž významně usnadnila cestu mezi oblíbenými cíli na Šumavě a v Bavorském lese.
„V současné době musí turisté na cestě mezi Březníkem a Luzným objíždět celou oblast na jiný, desítky kilometrů vzdálený přechod,“ popisuje starosta Modravy Antonín Schubert (než.). I Plzeňský kraj usiluje o otevření už několik let. Hejtman Petr Zimmermann (ODS) dokonce Právu několikrát řekl, že dosavadní marné jednání o otevření přechodu považuje za jeden z největších neúspěchů ve funkci.
Tetřevi by měli klid
Proti otevření Modrého Sloupu ještě loni stáli ochránci přírody, Správa NP i ministerstvo životního prostředí. Údolí Luzného totiž nabízí unikátní ekosystémy a hnízdiště kriticky ohrožených tetřevů hlušců. Na konci loňského roku správy parků na obou stranách hranice i zástupci ministerstva přece jen ustoupili a otevření udělili předběžný souhlas. Podmínkou je však dodržení přísných pravidel na stezce a rozšíření bezzásahových oblastí.
„Režim by musel být upraven, například uzavřením nebo omezením provozu v době hnízdění ptáků, přesto by otevření přechodu bylo přínosem,“ míní krajský radní Kreuzberg.
Modrý Sloup spojoval Šumavu s Bavorským lesem už před zpevněním cesty, kdy tudy procházela historická obchodní stezka Böhmerweg, přechod byl uzavřen roku 1948. Poté stezku využívala pohraniční stráž, byly tu i protitankové zákopy, po roce 1989 se v oblasti dokonce těžilo dřevo.