Nový zákon o Národním parku Šumava vyřeší zonaci

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Nový zákon o Národním parku Šumava vyřeší zonaci
Author Radovan Holub
Date 1995-02-04
Source Klatovský deník
Genre tisk
Respondent
  • Pro obce jako je Železná Ruda bude rozhodující, jak nový zákon o Národním parku Šumava vyřeší zonaci, územní vymezení parku, ochranné pásmo a územní rozvoj v národním parku. Přestože druhá verze návrhu zákona je z 23. 9.1993, zákon nejenže nebyl dosud schválen, ale v termínu do konce roku nebyl ani předložen do vlády. K poslední verzi se vyjadřovalo Regionální sdružení Šumava, jehož je Železná Ruda členem. Byl jste seznámen s návrhem zákona a s připomínkami Regionálního sdružení?

Zatím mě nikdo neseznámil ani s návrhem zákona, ani s připomínkami.

  • Proč je tedy Železná Ruda členem Regionálního sdružení, když nevíte o jedné z jeho základních aktivit?

Pro nás je Regionální sdružení velkým přínosem, protože je zprostředkovatelem mezinárodních podpůrných programů Evropského společenství jako je PHARE.

  • Jednal jste už s pracovníky správy parku v Chráněné krajinné oblasti Šumava?

Ano, šlo o seznamovací schůzku s pracovníky CHKO. Dohodli jsme se, že budeme oboustranně ctít Územní plán Železné Rudy, to znamená, že jakékoli akce nad tento plán nebudou povoleny. Pracovníci mě ujistili, že nový návrh zonace parku nebude mít na tento plán vliv.

  • Národní park v minulém roce vydělal na těžbách dřeva enormní částku, že mohl vložit padesát miliónů do údržby svých budov a oprav cest, zničených těžkou těžební technikou. Má park zájem poskytnout finance i pro rozvoj infrastruktury obce a turistiky?

Národní park nám poskytl 22 000 korun na údržbu zimních běžeckých tratí. Pokud bychom tratě neudržovali, musíme tuto částku vrátit. O jiných aktivitách parku nevím. Zamýšlejí postavit informační středisko pod nádražím v Železné Rudě, ale nevědí kdy.

  • Nad Železnou Rudou směrem k jezeru Laka a bývalé obci Stará Hůrka stojí opuštěná bývalá pohraniční „rota“ Polom. Budova by šla využít k vytvoření skutečně atraktivní turistické trasy. Jaký máte názor vy?

To se týká nejen roty Polom, ale také roty Svaroh. Jejich majitelem je i nadále ministerstvo vnitra. Chtěl bych, aby tyto budovy byly zrekonstruovány a začaly sloužit veřejnosti, čímž se patrně dostaneme do střetu s ochranáři, kteří tvrdí, že v těchto oblastech se vyskytuje tetřev.

  • Je zajímavé, že tetřev se začne vždycky vyskytovat tam, kde se má otevřít turistická trasa – viz Roklanská hájovna. Těžká těžební technika a hluk motorových pil však pokračuje, aniž by se na tetřeva bral ohled.

Jsem stejného názoru a myslím si, že turisté by v těchto oblastech dělali podstatně méně hluku než těžaři, a navíc by se pohybovali jen po stezkách.

  • Často se mluví, že na Šumavě by měly vznikat malé živnosti a řemeslnické dílny, které by přispěly k lepší nabídce obcí ve prospěch turismu. Co stojí v cestě?

U nás slouží rekreační objetky často k ubytování za každou cenu. Chybí drobné prodejny a služby. Dokud tu budeme mít vietnamské „obchodníky“, o zkvalitnění těchto služeb nelze hovořit. Máme sice přihlášky na krejčovskou dílnu a některé další živnosti, ale nemáme tyto živnosti kam umístit, protože nevlastníme vhodné objekty.

  • Existuje reálná obava, že zemědělská činnost na Železnorudsku bude ohrožena, přestože tu má velký význam i z hlediska krajinotvorného.

Podle mého názoru je tu nutno pokračovat jak v zemědělské činnosti, tak v přidružených aktivitách, jako jsou sportoviště nebo jízdárny. V tomto ohledu proběhlo jednání s bavorskou stranou, která nám podala návrhy, jak v naší oblasti využívat zemědělskou půdu ležící ladem. To vše je obsaženo v privatizačním projektu statku na Špičáku.