Nykles: Situace se může velmi zhoršit

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Nykles: Situace se může velmi zhoršit
Author Václav Janouš
Date 2008-11-01
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent František Nykles

Vimperk – Předseda Svazu šumavských obcí František Nykles se pustil do kritiky správy šumavského parku. Tvrdí, že mnohdy hodiny diskutují o tématech a výsledek není přitom žádný.

  • V čem vám vadí spolupráce se správou parku?

Vedeme spoustu jednání a zúčastňujeme se různých workshopů. To vše by mělo končit nějakým závěrem, ale mnohdy je to úplně k ničemu, protože z toho není žádný výstup. Jen se bavíme a říkáme si stále dokola to samé. Každé jednání, kde se neshodne region a správa parku, je k ničemu. Už několikrát se stalo, že jsme se například s ředitelem na něčem dohodli, našli společnou řeč, ale pak se dozvěděli, že je to přes správu parku neprůchodné. Že se třeba proti postavila vědecká sekce a nelze tak konkrétní plány naplnit.

  • Třeba konkrétně?

Například otázka splouvání Vltavy nebo návštěvního řádu. Už tři roky chybí nový návštěvní řád jen proto, že se někdo zaseknul. Vše vyvrcholilo právě peticí. Už to jinak nešlo. Stejně jako v minulosti, když jsme požadovali rozhodnutí ministra kvůli řešení hrozby kůrovcové kalamity. Tři čtvrtě roku nám nikdo neodpověděl, tak jsme podali žalobu a najednou jsme do dvaceti dnů měli odpověď.

  • Odbornost petice kritizoval ředitel parku František Krejčí. Co na to říkáte?

Petice je v pořádku. Podpořili ji jak politici napříč stranami – senátoři za ODS. KDU-ČSL i ČSSD, tak i odborníci z lesnického odboru České akademie zemědělských věd. A ti se s ní plně ztotožnili.

  • Je podle vás 200 tisíc kubíků dřeva napadených kůrovcem úspěchem, jak říká správa parku?

Já si myslím, že je to špatný výsledek. Je to obrovské číslo. V roce 1995 se po kalamitě vytěžilo 57 tisíc kubíků a stálo to ředitele Ivana Žlábka místo. Rok poté už bylo toto číslo trojnásobné. Proto nemáme nyní jistotu, že ze současných 200 tisíc kubíků napadených kůrovcem to nebude v dalších letech třikrát tolik. Může se právě opakovat to, co v roce 1995 či 1996. Jsme teprve první rok po kalamitě. A jistotu, že se situace v příštích letech nezhorší, nemáme žádnou.