Očekávané domácí události

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Očekávané domácí události
Author Jakub Železný, Lenka Šumová, Tomáš Přibyl
Date 2004-01-21
Source ČRo
Genre rozhlas
Respondent Přemysl Sobotka

Radiožurnál, Dnes v České republice

Životní prostředí a ekologie

Jakub Železný, moderátor

  • Šest hodin dvacet jedna minuta, dvacátého prvního, to je i dnešní datum, konkrétně 21. ledna. Co nás dnes čeká, to řekne Lenka Šumová. Lenko, dobré ráno.

Lenka Šumová, redaktorka

  • Dobré ráno. Dnes bychom se měli dozvědět podrobnosti z nočního jednání o růstu nájemného v příštích letech. Ministr financí Bohuslav Sobotka a ministr pro místní rozvoj Pavel Němec došli v noci, řekněme, ke kompromisu.

Jakub Železný, moderátor

  • Ministra Sobotky se na detaily zeptáme v dnešní Otázce dne, a to v osm /chyba - sedm/ hodin a padesát minut.

Lenka Šumová, redaktorka

  • A zatímco jednání o nájemném je tedy za námi, shodu budou na budoucí podobě důchodového systému politici teprve hledat, a to dnes večer. Své představy o budoucí výši důchodů se pokusí sladit předsedové všech stran parlamentních, jak koaličních, tak opozičních. Politika se odehrává i na té nižší úrovni. Třeba nový ředitel Národního parku Šumava se dnes má sejít se starosty šumavských obcí, kteří mají někdy, řekněme, odlišné představy o ochraně přírody než takoví úředníci. Sleduje to redaktor Tomáš Přibyl.

Tomáš Přibyl, redaktor

  • Když po nástupu do funkce představoval Alois Pavlíčko své plány, slíbil, že se zástupcům samosprávy osobně představí a bude se snažit být jejich partnerem v tom, co je spojuje. Dnešek by měl ale především ukázat, nakolik silnou pozici bude mít Alois Pavlíčko na území parku. Některým starostům se totiž jeho plány na rozšiřování a sjednocování prvních zón nemusí líbit.

Jakub Železný, moderátor

  • Schvalováním zákona o finančním zabezpečení bývalých českých prezidentů má dnes začít lednová schůze Senátu. Čeho se mohou senátoři dnes ještě dobrat?

Lenka Šumová, redaktorka

  • Podle předběžných dohod se na začátku schůze mají projednat zákony z oblasti zemědělství. Na pořad by se mohla dostat také otázka tolikrát kritizovaných duty free shopů. Prodloužení volného prodeje na hranicích až do našeho vstupu do Evropské unie je součástí novely o silniční dani a jak Radiožurnálu řekl místopředseda Senátu za ODS Přemysl Sobotka, jeho klub určitě duty free shopy podpoří.

Přemysl Sobotka, místopředseda Senátu (ODS)

Je to určitý business, který je potřeba dokončit. Je tady potřeba dát šanci, aby se s tím vyrovnali, s těmi zásobami, a prodali je.

Lenka Šumová, redaktorka

  • A sejde se dnes také vláda. Ministři mají rozhodnout o zpřísnění pravidel silničního provozu. Na stole je novela zákona, ve které se navrhuje zvýšení pokut a bodový systém hodnocení řidičů. Za dva závažnější přestupky by tak mohl být odebrán řidičských průkaz. O tom ale budeme dnes ráno mluvit podrobněji a poprvé už za hodinu.

Jakub Železný, moderátor

  • A ještě sport. V Harrachově se dnes pojedou závody Světového poháru skupiny B v severské kombinaci. V Liberci nastoupí v Lize mistrů volejbalisté Dukly proti italskému celku Lube Macerata. No a v Praze judisté vyhlásí toho nejlepšího z nich za loňský rok. Já za informace o dnešních očekávaných událostech děkuji Lence Šumové, na slyšenou.