O rodinném domku rozhodne vláda

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


O rodinném domku rozhodne vláda
Author Iveta Toušlová, Aleš Hazuka, Kateřina Blechová
Date 2004-12-13
Source ČT
Genre televize
Respondent Josef Marek, Jan Petrů, Radovan Holub, Karolína Šůlová, Hugo Roldán, Jaroslav Bureš

ČT 1, Události

Iveta Toušlová, moderátorka

  • Zákon o ochraně životního prostředí přiměl vládu k tomu, aby se zabývala osudem jednoho rodinného domku. Měl by vyrůst na Šumavě nedaleko Zdíkova ve druhé zóně národního parku, kde se stavět nesmí. A o to právě jde. Majitelé pozemku museli požádat o výjimku, a o té podle zákona rozhoduje celá vláda. Její ano či ne tak bude jasným signálem pro další zájemce o stavbu v chráněné oblasti. Jen na Šumavě jich úřady evidují stovky. Správci národního parku jsou ale jednoznačně proti.

Aleš Hazuka, redaktor

  • Manželé Markovi usilují o stavbu rodinného domu nad Zdíkovem už téměř rok. V blízkosti jejich pozemku, který byl původně zemědělskou plochou, stojí dva jiné domy. Oba slouží k rekreaci. Na protějším svahu vzdáleném od pozemku přibližně dvě stě metrů firmy dokončují dvě nová stavení.

Josef Marek

Chci tam postavit malý rodinný domek ve stylu šumavské chalupy.

Kateřina Blechová, redaktorka

  • Podle zdíkovského starosty obec v této lokalitě žádnou výstavbu neplánuje. Markovi by si proto museli vybudovat inženýrské sítě i příjezd.

Jan Petrů, starosta Zdíkova /nezávislý/

Obec samotná proti tomu nebude.

Aleš Hazuka, redaktor

  • Pozemek manželů Markových leží několik metrů za hranicí druhé zóny, kde platí přísnější pravidla ochrany přírody. Majitelé požádali o udělení výjimky. Správci parku ale výstavbu domu zamítli.

Radovan Holub, mluvčí Správy NP Šumava

Jde o krajinářsky hodnotnou oblast, kde by neměly probíhat nové stavby.

Kateřina Blechová, redaktorka

  • Markovi se proti zajímavému postoji parku odvolali. O výjimce teď musí podle zákona o ochraně přírody rozhodnout celá vláda. Ministerstva ale nemají jednotný názor.

Karolína Šůlová, mluvčí ministerstva životního prostředí

Stanovisko ministerstva životního prostředí je v tomto případě negativní, protože opravdu nelze do té volné krajiny povolovat stále další a další nové domy.

Hugo Roldán, tiskový odbor ministerstva zemědělství

Máme trošku odlišné stanovisko. Myslíme si, že v tomto případě ta výjimka je namístě.

Kateřina Blechová, redaktorka

  • Vláda bude muset vyřešit i další žádosti o výjimky na Šumavě. Například pro vjezd rolby z Německa na údržbu lyžařských tratí na Trojmezí nebo pro průjezd psích spřežení.

Jaroslav Bureš, ministr, předseda legislativní rady vlády /nestraník/

Ten právní režim, kdy rozhoduje vláda o těchto otázkách není dobrý. To ustanovení se do zákona dostalo nešťastnou poslaneckou novelou. Ten zákon je třeba novelizovat.

Kateřina Blechová, redaktorka

  • Vláda by měla o výjimkách z ochranářského režimu v Národním parku Šumava rozhodnout na některém v nejbližších zasedání.