O zákon pro Šumavu se hraje poker

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


O zákon pro Šumavu se hraje poker
Author Vladimír Vácha
Date 2001-07-26
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Debata o konečné podobě zákona o Národním parku Šumava, kterou vedou mezi sebou zástánci jeho současné rozlohy s těmi, kteří se domnívají, že je v zájmu především šumavských obcí území parku zmenšit, připomíná stále více karetní poker.

Potvrdilo to i úterní jednání ministra životního prostředí Miloše Kužvarta se zástupci samospráv, představiteli Jihočeského a Plzeňského kraje a vedením správy parku.

Duha proti zmenšení

Do hry o podobu parku vstoupilo navíc i hnutí Duha, které zahájilo kampaň proti zmenšení parku. „Dostal se nám do rukou návrh, který přepokládá, že od národního parku budou odtržena některá z nejkrásnějších míst, včetně populárního kaňonu Vydry. Jsme přesvědčeni, že za snahou ořezat šumavský národní park stojí dřevařské společnosti a budovatelé mamutích rekreačních center. Pokud poslanci chtějí zachovat unikátní šumavskou přírodu, měli by se razantnímu zmenšení parku postavit,“ řekl Právu vedoucí programu Lesy Hnutí Duha Jaromír Bláha. Dodal, že nově projednávaný zákon by měl rovněž vyžadovat dodržování mezinárodních kritérií: vyloučit kácení v nejcennějších prvních zónách a ponechat tato pralesová území přirozenému vývoji, zákaz vytváření velkoplošných holin v parku.

Správa parku souhlasí

„Správa parku vítá každou podporu zachování rozlohy parku v jeho současné podobě, ale současně se domnívá, že není dobré směšovat problematiku rozlohy se způsobem kácení v první zóně,“ reagoval na Bláhu mluvčí Správy Národního parku Zdeněk Kantořík. Je přesvědčen, že úterní jednání by mohlo přinést zlom do diskuse o konečné verzi zákona, který prošel ve sněmovně prvním čtením. „Stále sice ještě existuje několik sporných bodů, zejména ten, zda zastavěná a zastavitelná území v obcích budou přímo součástí parku či ne. Za důležité ale považuji fakt, že většina obcí, jejichž celé území v parku leží, tj. Borová Lada, Srní, Prášily a Horská Kvilda, chtějí zůstat v parku,“ konstatoval mluvčí parku. Domnívá se, že pozitivní změnu v dosavadní diskusi by mohl přinést úterní Kužvartův návrh, který uvažuje o vzniku tzv. IV. zóny, která by zahrnovala zastavěná i zastavitelná území katastru obcí a hospodaření v ní by bylo ještě volnější. „Věřím, že obecní samosprávy návrh zváží a budou s ním souhlasit,“ dodal Kantořík.

Kužvart má podporu

Hned po jednání se ukázalo, že ministrův návrh má u řady starostů podporu. „Myslím si, že ke shodě mezi obecními samosprávami, vedením krajů a správou parku musí dojít. Pokud se tak nestane, může se stát, že poslanci návrh smetou a následně se objeví nový, bez našich připomínek. To by bylo pro obyvatele obcí, jichž se to týká, ale i pro samotnou Šumavu velmi špatné,“ podotkla starostka Borových Lad Stanislava Barantálová (nezávislá). Rozhodně je pro zachování parku v současné podobě, neboť si nedovede představit, že by z něj byly například vyňaty unikátní přírodní lokality Chalupská a Novosvětská slať, které leží v těsné blízkosti Borových Lad. „Chci jen připomenout, že součástí Chalupské slati je největší rašelinové jezírko v ČR, a proto nechápu, proč by se toto území mělo z parku vyčleňovat,“ zdůraznila starostka.