Obě strany hranice mají zájem Šumavu chránit

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Obě strany hranice mají zájem Šumavu chránit
Author mis
Date 1995-03-30
Source Klatovský deník
Genre tisk
Respondent

Ředitel NP Bavorský les doporučuje zvětšit bezzásahové území

Vimperk – Koncepce rozvoje Národního parku Šumava, financování správy nebo spolupráce s obcemi byla jen některá témata úterní schůzky ředitelů sousedících národních parků.

Jak nás informoval vedoucí útvaru ředitele prof. ing. Mirjam Čech, který se jednání účastnil, byli vedle obou ředitelů národních parků ing. Ivana Žlábka a Dr. Hanse Bibelriethera (Národní park Bavorský les) přítomni také ing. Václav Polák z Ministerstva životního prostředí ČR v Českých Budějovicích, náměstci ředitelů NP ing. Michael Held a ing. Vladimír Hladilin a také ing. Michal Valenta ze Správy NP a CHKO Šumava.

„Při jednání, které mělo ryze pracovní charakter, se němečtí kolegové zajímali zejména o současné dění v národním parku. Ředitel ing. Žlábek jim proto podal zevrubnou informaci o nové organizaci Správy NP a CHKO Šumava, o záměrech v rozvoji území a ochraně přírody, ale také o dlouhodobé koncepci spolupráce s obcemi na území parku a chráněné krajinné oblasti stejně jako o financování Správy,“ přiblížil nám témata jednání prof. Čech. V souvislosti s projednáváním návrhu nové zonace se podrobně hovořilo o provozu lesního hospodářství, obnově lesa a o myslivosti na území národního parku.

V závěru pracovní schůzky se německým hostům dostalo informace o záměrech Správy parku při budování Mezinárodního centra ekologické výchovy a vzdělávání v prostorách vimperského zámku, o záchraně Schwarzenberského kanálu i o připravovaném zákonu o Národním parku Šumava. Podrobněji pak informoval ing. Hladilin o zonaci na území parku a prof. Čech podal zprávu o rozvoji obcí a o poslání obnovené Rady NP. Naoplátku informoval ing. Held o setkání, které by se mělo konat prvního června za účelem představení systému informačních zařízení v rámci aktivity „Zažít přírodu a historii v okolí hraničního přechodu Bučina“. Na zváženou dal Dr. Bibelriether možnost vymezit v Národním parku Šumava větší bezzásahové území.

Úterní schůzka splnila podle názoru obou ředitelů zcela své poslání. Jak uvedli, mohlo by se jednat zároveň o zahájení systematické spolupráce mezi oběma národními parky, a to hlavně ve společných záměrech rozvoje území a ochraně šumavské přírody.