Obří přístav na Lipně má svolení expertů

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Obří přístav na Lipně má svolení expertů
Author Tomáš Fránek
Date 2007-01-17
Source aktualne.cz
Genre internet
Respondent

Frymburk - Pristav pro 118 lodi, který chce rakouský investor postavit na brehu vodní nádrže Lipno, získal důležity ekologicky posudek. Znalecka zprava, která konstatuje, že obri stavba neohrozi šumavskou přírodu ani chráněné území a živočichy, je klicovou součásti schvalovacího postupu a významné priblizila celý projekt k jeho startu. Posudek se logicky nelíbí lidem z občanského sdružení Hrustice, kteří proti vystavbe nového pristavu na Lipne protestuji.

Kvalita života, vody, lidi a zvířat

Pristav, který chce rakouska developerska společnost UBM postavit v oblasti Hrustickeho poloostrova, je jednou z velkých investic v této oblasti. Firmy z oblasti cestovního ruchu chtějí postupně na Frymbursku utratit až dvě miliardy korun.

Občanské sdružení Hrustice proti vystavbe nového pristavu poslalo celkem devet připomínek. Původní namitky, že pristav bude mít negativní vliv na chráněnou krajinnou oblast Šumava, výrazne zhorši raz krajiny a kvalitu vody v nádrži, však nový posudek mirni a některé zcela vyvraci. „Projekt povede ke zhoršení možnosti rekreace, bude provazen zvyseným hlukem, zhoršenou dopravní situaci a dalšími negativními vlivy vyplývájicími z rozsahu uvazované vystavby,“ napsali například lidé z občanského sdružení uradum.

Odborne posudky, které jsou součásti posuzovani vlivu investice na životní prostředí, nic takového nepotvrdily. A při konecnem verdiktu, zda se stavbou souhlasit či nikoliv, se úřady budou řídit jimi. Pristav sice bude součásti jak Chráněné krajinné oblasti Šumava i evropsky významné lokality Šumava, podle posudku je jeho vystavba v třetí zóně parku prijatelna, další dvě chráněné zóny parku stavba nijak neovlivní. „Nebudou dotcena zadna zvláště chráněna území,“ je napsano v posudku. Pristav neovlivní ani kvalitu vody v Lipenské nádrži. Ta je už nyní podle odborníků zhoršena především kvůli slouceninam fosforu a dusiku, které se do Lipna dostávají hlavně z Vltavy.

Rakusane mají pozemky

Terénní průzkum přímo na místě nepotvrdil, že by v území, na němž se má stavět, zili zvlášť chráněni živočichove či rostly vzačne rostliny. Celkova plocha pristavu zabere necely hektar, téměř polovina z toho bude na sousi. „Celkove lze konstatovat, že realizace a provoz Pristavu Hrustice je z hlediska vlivu na životní prostředí a veřejne zdravi akceptovatelny,“ uvedla ve svém stanovisku společnost Eia Servis, která odborne posudky zpracovávála.

Rakouska společnost UBM, která je kotovana na videnské burze od roku 1873, chce kromě pristavu v této lokalitě postavit také rekreační park s více než sto domy a apartmany, restauracemi, sportovisti, minimarketem pro asi dva tisíce návštěvníku. U tohoto projektu se zatím na odborných posudcích pracuje.

Celkem chtějí Rakusane, kteří už u Lipna vlastní desítky hektarů pozemku, investovat 1,2 miliardy korun, stavebni povolení by mohly získat do dvou let.

Jde o jednu z největších tuzemských investic do cestovního ruchu, celý projekt představi společnost tento měsíc přímo ve Frymburku, který je centrem oblasti.

Spolecnost UMB v Česku už investovala do projektu jako Darex, Zvonarka, nebo Andel City v Praze.

Lipno země zaslibena

Podle vedení radnice ve Frymburku měli zájem o pozemky na brezich Lipna také rusti nebo arabsti investori, rakouska nabidka je ale nejserioznejsi. Cela oblast se docka i dalších investoru. Územní plán Frymburka například počítá s tím, že v oblasti Hrustickeho poloostrova bude celkem pět pristavu.

Podle Hospodářských novin v lokalitě Kovarov začne už příští rok stavět rekreační domy za zhruba 300 milionu korun českobudějovicky Mane Holding. Přímo u Frymburka se stavi nový aquapark a čtyřhvezdickovy hotel. Jedna miliardova investice už na brezich jezera funguje a to v obci Lipno. Tam stojí areál Marina se třemi stovkami apartmanu, jachetním pristavem či aquaparkem. Další stovka apartmanu se pak nyní dostavuje.