Obce: Území klidu je past

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Obce: Území klidu je past
Author Jitka Šrámková
Date 2008-03-14
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Rubrika: Kraj Plzeňský

Coje terčem krize?

Zatím nepodepsaný dokument navrhuje, aby byly na Šumavě otevřeny tři toužebně očekávané hraniční přechody. Ale výměnou za to, že Modravské slatě budou neprodyšně uzavřeným územím.

Železná Ruda – Na ostrý odpor obcí narazil návrh, který připravili lidé z vedení národních parků Šumava a Bavorský les. Instituce totiž přišly s plánem vybudovat na hranici –v oblasti Modravských slatí – klidové území o rozloze 13 tisíc hektarů se zpřísněným režimem pro turisty. Memorandum o území mělo být podepsáno včera v Alžbětíně.

„Protože memorandum nikdo dostatečně neprojednal například s kraji nebo obcemi, domluvili jsme se s ředitelem Národního parku Šumava, že podepsáno nebude,“ prohlásil předseda rady národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava Jan Stráský.

Šéf svazu šumavských obcí: Dokument nám ani neukázali Rozhořčen je i František Nykles, šéf Svazu obcí Národního parku Šumava. „Nejen, že správci parku memorandum s nikým neprojednali, ale dokonce ani jeho znění neposlali těm, kteří o ně žádali,“ konstatoval František Nykles.

Na české straně má klidové území vzniknout na rozloze 7500 hektarů v oblasti Modravských slatí. Německou a českou stranu zde rozděluje vrch Roklan.

Zatím nepodepsaný dokument navrhuje, aby byly v této oblasti otevřeny tři hraniční přechody pro pěší, po kterých obce na české a německé straně léta volaly: je to Poledník, Modrý sloup a přechod U Pramenů Vltavy. Podle Jana Stráského je ale problém v tom, že jiný přechod už v tomto území správci obou parků nepovolí. V memorandu stojí, že do území sice budou mít přístup nějaké exkurze třeba patnácti lidí. Je to ale v poloze, že o tom budou uvažovat, a to je špatné,“ vysvětlil Jan Stráský.

Obce a Klub českých turistů ale požadují, aby v tomto území vznikly i další přechody, jedním z nich je například přechod přes Roklan, dalším, který leží už mimo připravované klidové území, je Plesná poblíže Železné Rudy. „Myslím, že je memorandum boudou na obce, že výměnou za tři tolik diskutované přechody tady má vzniknout neprodyšně uzavřené území mezi dvěma státy,“ postěžoval si František Nykles.

Ředitel Národního parku Šumava František Krejčí uvedl, že kdyby klidové území nevzniklo i na německé straně, český park by nedocílil otevření přechodů v tak krátké době. Principem vzniku klidového území je, že výměnou za otevření tří českých přechodů se musí na německé straně udělat kompenzační opatření, aby se nezhoršily podmínky pro společenstvo tetřeva hlušce. Proto se na německé straně uzavře takzvaný hraniční chodník, což je prošlapaná cesta, vedoucí přímo při hranici. Vznikla spontánně v době totality. Obce na německé straně se proti rušení chodníku tvrdě postavily. Uvedl to včera v Alžbětíně šéf Bavorského národního parku Karl Fridrich Sinner. Ten hodlá jednat se zástupci bavorských obcí, aby je přesvědčil, že otevření přechodů výměnou za uzavřený chodník je výhodnější, protože hraniční stezka není tak atraktivní.

„I mě vyděsil záměr rušit hraniční chodník. Hodláme i o tomto nápadu vést diskuse,“ doplnil Stráský. František Krejčí připomněl, že kdyby se obce proti memorandu nepostavily, mohli už v létě turisti tři nové hraniční přechody využívat.