Obce mají šanci získat lesy v Národním parku Šumava

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Obce mají šanci získat lesy v Národním parku Šumava
Author Blanka Pirnosová
Date 2000-03-27
Source Českobudějovický deník
Genre tisk
Respondent

Novela zákona / Hnutí Duha kritizuje možnost automatického vracení lesů na území parku. Starostové však počin zákonodárců vítají.

V legislativní mašinérii se nyní jedná mimo jiné také o navrácení historického majetku obcím v katastru Národního parku Šumava. Parlamentem schválená novela příslušného zákona se právě projednává v Senátu a o jejím osudu by tam mělo být rozhodnuto začátkem dubna. Pak přijde na řadu ještě prezident.

Co na to Hnutí Duha

Představa, že obcím by se měly automaticky vracet původní pozemky na území národního parku se vůbec nezamlouvá aktivistům z Hnutí Duha. „V těchto lesích je výrazně omezena hospodářská činnost, některé dokonce leží v prvních zónách, kde je hospodaření zcela zakázáno. A plocha těchto jádrových území se bude podle mezinárodních kritérií rozšiřovat,“upozorňuje Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Obce tak podle něj budou odkázány na vymáhání náhrad od státu. Hnutí Duha by za nejlepší řešení považovalo vrátit pozemky mimo NPŠ těm obcím, které leží mimo park, a finanční vyrovnání státu s obcemi uvnitř parku. Kompromisním řešením by podle jeho představitelů bylo uzákonit pro obce možnost volby mezi návratem lesů v parku a mimo jeho území. „Obcím je nyní vnucován legislativní návrh, který je nevýhodný pro ně i pro národní park,“konstatoval Jaromír Bláha. Stát by měl podle údajů Hnutí Duha obcím v NPŠ vrátit celkem 4715 hektarů lesů, z toho 710 hektarů v jeho prvních zónách. Z jižních Čech se to týká Borové Lady, Strážného, Nové Pece a Volar na Prachaticku a Horní Plané na Českokrumlovsku.

Co na to starosta

Starostové dotčených obcí jsou ale s právě projednávanou novelou zákona vesměs spokojeni. „Finanční vyrovnání bychom sice také brali, ale kdo dnes objektivně určí hodnotu lesa, která se v čase mění? Jsem přesvědčen, že pět odhadců dospěje k pěti velmi odlišným číslům. Náhrada lesem mimo území parku by byla ještě složitější. Lesem kde –u Karlštejna? A v jaké hodnotě, když předpokládáme, že lesy na území parku jsou ty nejcennější?“řekl nám starosta Nové Pece Jan Jelen. Nová Pec má na území NPŠ nárok na vrácení jen 0,2 hektaru lesa, proč se o něj tedy tak bere? „Samozřejmě, že v něm necháme hospodařit park. Představa, že obce ve vrácených lesích budou chtít těžit a vydělávat na nich, je scestná. Ale když budeme les vlastnit a park nás bude hlídat, není to nic proti ničemu. Důležité je, že s ním budeme moci jako se svým majetkem nakládat, třeba ho prodat státu, nebo použít jako zástavu na úvěr, abychom mohli financovat větší investici. I když se musím ptát, proč by obec nemohla ve svém lese na území parku dělat totéž, co běžně dělá jeho správa –těžit a zasahovat proti kůrovci. Teď na historickém majetku obcí hospodaří a vydělává park, ony z toho nemají nic. Naopak, park ještě dotují, protože veškeré pozemky, které mají na jeho území, jsou osvobozeny od daně. Kdyby to tak nebylo, dostávali bychom jen my na dani ročně tři čtvrtěmiliónu.“

Zajímavost

K novele zákona, procházející nyní schvalovacím procesem, upozornil Jan Jelen ještě na jednu zajímavost. Podle jeho slov správa parku navrhla poslancům tři varianty vracení historického majetku obcím s tím, že s nimi vše projednala. A jelikož se poslanci optali, dozvěděli se, že správa s obcemi neprojednala nic...I to podle novopeckého starosty může být jedním z důvodů, proč se zákonodárci nakonec přiklonili k té podobě novely, kterou už schválila sněmovna.