Obce se bouří proti omezení tras na Boubín

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Obce se bouří proti omezení tras na Boubín
Author Jiří Falout
Date 2005-05-03
Source Právo
Genre tisk
Respondent

V horní partii vrcholu má být turistům k dispozici jen jedna cesta

Šumavské obce sdružené v mikroregionu Horní Vltava – Boubínsko se bouří proti chystanému omezení přístupových tras na vrchol Boubína, které připravuje Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava.

Opatření má přímou souvislost s otevřením nové vyhlídkové věže, která do této lokality přiláká větší množství turistů. Mikroregion se při vyjádření nesouhlasu, který zaslal i správě šumavského parku, opírá například o znění stavebního povolení k výstavbě rozhledny. „Tento dokument byl vydán na základě schválené projektové dokumentace, kde jednou z podmínek bylo zachování přístupových cest,“ vysvětlil Právu jeden z důvodů, které vedly obce k vyslovení nevole, místopředseda zmíněného sdružení a starosta Horní Vltavice Jiří Fastner (nez. za KDU-ČSL).

Sdružení podle něj odmítá také argumentaci, která hovoří o tom, že zastaralé přístupové cesty se musí uzavřít z důvodu vyššího počtu turistů, kteří Boubín navštíví poté, co bude nová rozhledna otevřena. Opírá se přitom o stanovisko ministerstva životního prostředí.

Mluvčí šumavského národního parku Radovan Holub upozornil, že připravované omezení v žádném případě nepovede k zamezení přístupu na vrchol Boubína. Jen v horní partii vznikne jedna jediná cesta, která bude využívat i stávajících tras.

„Vrchol Boubína zůstane i nadále přístupný ze všech čtyř stávajících turistických tras, to znamená po červené od Vimperka, po modré od Kubovy Hutě a od jezírka, po žluté od Včelné pod Boubínem a po zelené od naučné stezky,“ uvedl Holub. Poznamenal, že nová trasa, označená šipkami, svede ve vrcholové partii Boubína návštěvníky ze všech tras po severní boubínské cestě, průseku a po turistické stezce až na vrchol Boubína.

Holub ještě zdůraznil, že omezení je jen provizorní a bude trvat do té doby, než se příroda u Boubína vzpamatuje z působení erozních vlivů, tedy lesního provozu a turistů.

„Vrcholová část Boubína v nadmořské výšce 1250 až 1362 metrů je silně ovlivněna srážkami a ohrožena erozí. Během několika posledních let tu došlo k rozsáhlému poničení turistických tras vlivem transportu dřeva a turistického ruchu. Šířka takto poškozených pásů v okolí turistických tras se pohybuje od 5 do 15 metrů,“ vysvětlil Holub s tím, že k uzavření některých částí turistických tras dojde až po nabytí právní moci tohoto nařízení, zřejmě asi v polovině května.

Vyjádření obcí Holub z těchto důvodů nerozumí zvláště poté, co opatření bylo projednáno, jak uvedl, na letošním setkání, kterého se mikroregion rovněž účastnil. Jeho tvrzení ale Fastner odmítl.

„Nikde se na zmiňované pracovní schůzce nehovořilo o tom, že mikroregion souhlasí s uzavřením stávajících přístupových tras,“ namítl Fastner a dodal, že mikroregion do termínu nabytí právní moci zváží další postup v kauze.