Obce usilují o změnu návrhu zákona o Národním parku Šumava

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Obce usilují o změnu návrhu zákona o Národním parku Šumava
Author Jaroslav Fišer, ČTK
Date 2001-07-12
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


Prachatice/Kvilda – Návrh zákona o Národním parku Šumava, který v úterý poslanci propustili do druhého čtení, podle šumavských starostů nevyjadřuje požadavky obcí; místo řešení jejich tíživé situace prý totiž ještě více zpřísňuje podmínky zákona o ochraně přírody a krajiny, který na území parku platí. Obce se přitom shodují, že přijetí zákona o šumavském parku je nutné.

„Připravujeme komplexní pozměňovací návrh tohoto zákona a s ním oslovíme poslance ze svých regionů,“ řekl dnes ČTK starosta Kvildy na Prachaticku Jiří Frydlewicz. „Domníváme se, že předložený návrh zákona řeší národní park bez ohledu na požadavky a potřeby obcí. Podle nás by obce měly mít v národním parku daleko větší možnost vyjadřovat se k otázkám, které jim příslušejí podle zákona (o obcích),“ vysvětlil.

„Již několik let upozorňujeme na to, že zásadním problémem jsou možnosti rozvoje obcí na území parku. Platné předpisy totiž neumožňují některým obcím vůbec žádný rozvoj a ty jsou vlastně určeny k zániku,“ doplnil starosta Nové Pece Jan Jelen.

V názorech na šumavský park se obce podle Frydlewicze shodli s Hnutím Duha; výsledkem je společné šestistránkové stanovisko s podtitulem „Příčiny krize a návrh jejího řešení„. „Hnutí Duha 'couvlo' z některých svých dřívějších stanovisek a snaží se, aby obce měly v parku potvrzené podmínky pro svůj život,“ poznamenal starosta Kvildy. Připustil, že ne vždy panovala mezi obcemi a ekology shoda ohledně situace v parku.

Poslanci v úterý propustili do druhého čtení jen jeden ze dvou poslaneckých návrhů zákonů, jejichž cílem je sladit existenci šumavského parku s platnou legislativou. Je jím návrh podporovaný ministrem životního prostředí Milošem Kužvartem, pod nímž jsou podepsáni například Miroslav Máče (ČSSD) a lidovec Libor Ambrozek. Obdobnou předlohu od unionisty Jiřího Vlacha a lidovce Miroslava Kalouska sněmovna zamítla.