Obnova lesů po orkánu Kyrill

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Obnova lesů po orkánu Kyrill
Author TV Prima
Date 2008-01-18
Source TV Prima
Genre televize
Respondent Libor Hošek, Radek Pomije, Václav Lokvenc, Radek Drahný

Moderátor

Už zítra to bude přesně rok, co Českou republiku zasáhl jeden z nejničivějších orkánů v naší historii – Kyrill. V lesích zničil skoro 10 milionů kubíků dřeva. Tisíce stromů šly k zemi. Dnes už je většina z nich odklizena. To je ta dobrá zpráva. Ta špatná je, že obnova lesů potrvá ještě dlouhé desítky let.

Autor

Tady na jihu Čech trhal orkán Kyrill dráty vysokého napětí. Desítky rodin proto zůstaly bez elektřiny. A lidé se mnohdy ani nedostali do práce. Kvůli popadaným stromům nejezdily několik hodin vlaky. Největší škody ale Kyrill způsobil v lesích. Tady vidíte, jakou spoušť za sebou nechal v Národním parku Šumava.

Libor Hošek, náměstek ředitele Správy Národního parku Šumava:

Byl to obrovský zásah do ekosystému. Máme zhruba 800 hektarů holin.

Autor

Obnova porostu potrvá i ve státních lesích desítky let.

Radek Pomije, ředitel jihočeského inspektorátu Lesů ČR:

Dá se mluvit o věku zhruba 80 až 120 let.

Autor

Nepřímo si na své konto Kiril v Jihočeském kraji připsal i dva mrtvé dělníky. Zemřeli při práci v lese. Dramatická situace byla i na východě Čech. Kyrill ničil hřbitovy, bral střechy. Dnes už má dům střechu novou. Nápor větru ale loni nevydržely ani stovky stromů. Hasiči je téměř nepřetržitě odstraňovali ze silnic. A tohle už je dnešek les u Hostinného. Polomy jsou odstraněné, ale následky zůstávají. Tuhle čtyřhektarovou planinu má na svědomí Kiril. Ještě loni tady byly vzrostlé stromy.

Václav Lokvenc, revírník:

Tyto plochy jsou obtížně zalesnitelné.

Radek Drahný, mluvčí Lesů ČR:

Kalamita je kompletně zlikvidovaná. V tomto roce počítáme ještě s potěžebními úpravami. Podle odborníků si teď ale můžeme oddychnout. Podobné síly dosahuje orkán jen jednou za 50 let.