Ochránci přírody ošetřují starou alej a vysadí novou

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Ochránci přírody ošetřují starou alej a vysadí novou
Author Tomáš Přibyl
Date 2008-09-21
Source prachatickonews.cz
Genre internet
Respondent

Vimpersko – Šumavští ochránci přírody se pustili do záchrany staré neudržované jabloňové aleje u Zálezel. Navíc plánují i výsadbu nové aleje.

Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Šumava vznikla letos na jaře ve Vimperku. Už má za sebou několik projektů a nyní oživuje a ošetřuje léta zanedbávanou jabloňovou alej u Zálezel nedaleko Čkyně, která je stará zhruba šedesát let. „Už je ošetřeno šestnáct stromů a dalších devět ještě zbývá. Stromy nebyly několik desetiletí ošetřeny, což se odrazilo na jejich zdravotním stavu, vitalitě a plodnosti. Na jabloních provádíme udržovací řez, kterým se odstraňují suché, poškozené a nevhodně rostoucí větve.Tento řez by měl vést k prodloužení jejich životnosti a snad přispěje i ke zlepšení plodnosti,“ řekl předseda Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Šumava Jiří Šejna.

U Zálezel ochránci na podzim také plánují výsadbu nové aleje.

„Vysazovány budou lípy v těsné blízkosti obce Zálezly a další mezi Setěchovicemi a Bolíkovicemi a pak třešně na dvou místech také u Zálezel. Celkem půjde o zhruba šedesát stromů o dvoumetrové velikosti, které budou upevněny ke kůlu a opatřeny ochranou proti okusu,“ vysvětlil Jiří Šejna s tím, že tento program financuje ministerstvo životního prostředí společně s obcí Zálezly.

Na jaře vzniklá organizace je nezisková a letos už například mapovala invazní orchidee na Vimpersku a v rámci celosvětové kampaně Clean up the world (Ukliďme svět) zlikvidovala černou skládku na Brantlově dvoře a v okolí blízké památné lípy. „Do budoucna bychom chtěli v případě úspěchu těchto projektů oslovit i ostatní představitele obcí a v projektech nadále pokračovat. Zároveň se chceme v budoucnu zaměřit na péči o maloplošná zvláště chráněná území, která nejsou na Vimpersku v optimálním stavu,“ dodal Jiří Šejna.