Ochranné pásmo by mělo být uvnitř

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Ochranné pásmo by mělo být uvnitř
Author Zdeněk Přibyl
Date 1993
Source Klatovský deník
Genre tisk
Respondent

Rada národního parku připomínkovala návrh zákona.

Návrh zákona o Národním parku Šumava především projednávalo ve čtvrtek předsednictvo Rady NPS na svém zasedání ve Vimperku. Na programu však byly i další zajímavosti.

Jak známo, park byl zřízen vládním nařízením a příslušný zákon se stále ještě připravuje. Členové předsednictva Rady NPŠ, která je poradním orgánem ředitele parku, se předevčírem zabývali již druhým návrhem zákona o NPŠ. První verzi, jak nás informoval předseda předsednictva Rady Miloš Picek, doslova smetli ze stolu pro její značné rozpory s Plánem péče o park. Například se v návrhu uvádělo, že lesní plody bude možné ve druhé zóně sbírat pouze se souhlasem parku.

Tentokrát se podařilo probrat všechna předkládaná ustanovení včetně rozlohy parku. Regionální sdružení Šumava navrhlo zachovat současné hranice NPŠ s tím, že dosavadní vnější ochranné pásmo by bylo „vtaženo“ dovnitř parku. Současně Sdružení nedoporučilo zahrnout do parku Královský hvozd. Schváleny byly také úpravy tzv. enkláv. Na řešení čekají rovněž další otázky, související s předáváním lesů parku, kdy například stát platí státu nájem apod. Debata se točila též kolem praktických připomínek ke schváleným cyklotrasám a k jejich propagaci, která byla označena za nedostatečnou. (O turistických trasách a některých aktuálních otázkách kolem nich píšeme na jiném místě našich regionálních stránek).

Na jednání předsednictva Rády NPŠ se dostala i tzv. causa vedoucího útvaru NP ing. Františka Krejčího. Regionální sdružení Šumava podle slov tajemníka Miloše Picka schválilo na jednání své správní rady 14. září v Horské Kvildě podnět pro ředitele NPŠ ing. Jiřího Kece k odvolání ing. Krejčího. Podle dopisu, který nám Sdružení poskytlo, je jeho správní rada přesvědčena, že u pana Krejčího nastala faktická situace konfliktu zájmů mezi zaměstnáním státního úředníka a zájmy soukromé firmy patřící jeho rodinnému příslušníkovi. „Tuto skutečnost,“ uvádí se v dopise, „je možno dokladovat vypracovanou studií firmy NORD – řešení vedoucí k naplnění Plánu péče o NPŠ – Parkservis a dále nabídkou smlouvy pro zajištění monopolního servisu prakticky jakékoliv činnosti na území NPŠ – Parkservisem Šumava, s. s r. o.“ Tyto záležitosti, jak se dále uvádí, vytvářejí v regionu řadu různých dohadů a fám a přispívají jen k vyostření problémů mezi NPŠ a obcemi. „Jsme přesvědčeni, že státní úředník, zvláště v takovémto postavení, by neměl, a to ani v součinnosti s příbuznými, vyvíjet takovéto podnikatelské aktivity přímo a úzce související s problematikou jeho zaměstnání.“

Ředitel NPŠ ing. Kec v dopise z 21. září odpověděl Regionálnímu sdružení Šumava, že s ing. Krejčím byla celá záležitost projednána a ředitel parku z ní vyvodil opatření. Než se záležitost vyřeší odvolal jej z funkce zástupce ředitele NP a přislíbil informovat o výsledku šetření správní radu Sdružení. Současně poznamenal, že v rámci organizačních změn je vyloučena možnost ovlivnění z titulu výkonu funkce státní správy.

Při projednávání záležitosti v předsednictvu Rady NPŠ byl ing. Krejčí přítomen. Zároveň zde bylo rozhodnuto, podle slov Miloše Picka, celou věc zveřejnit. Včera se nám při nejlepší vůli nepodařilo ing. Františka Krejčího telefonicky zastihnout. Prostor pro své vyjádření však v našem listě najde.