Od orkánu Kyrill uplynuly dva měsíce

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Od orkánu Kyrill uplynuly dva měsíce
Author Plzeňský deník
Date 2007-04-17
Source Plzeňský deník
Genre tisk
Respondent

Pro rozsáhlé polomy a vývraty jsou zpracovany speciální projekty.

Šumava - K 30. 3. 2007 je zpracovano 186 000 m3polomů a vývratů tj. 27 % z celkového množství. Práce pokracuji plným tempem a hlavní pozornost pracovníku Správy NP a CHKO Šumava je zamerena právě na šetrne odstraňování následku orkánu. Maximalni duraz je kladen na ochranu přírodních hodnot, zajistení bezpečnosti a co největší informovanosti návštěvníku i stalých obyvatel Šumavy tak, aby rekreační funkce území byla omezena v nejnutnejším rozsahu.

Protože je stále nedostatek kapacit, bylo vypsano 2. jednaci řízení bez uverejnení na těžbu a přibližování dřeva, dále na přepravu dřeva ze Stožce na manipulacni sklad v Nove Peci a vagonovani dřeva. Podrobnosti jsou k dispozici na našich webových stránkách (www.npsumava.cz).

Pece o lesní ekosystémy, tedy i odstraňování polomů a vývratů v národním parku, se zásadně lisi od způsobu asanace polomů v hospodářských lesích, kde se veškeré polomové dřevo vyklizi. Území národního parku je rozděleno do tři zón podle stupne ochrany přírody a z této skutečnosti se odviji i přístup ke zpracování polomů a vývratu. V I. zónách (prisna přírodní) se obecne vývraty a polomy nežpracovavaji, pricemz v některých I. zónách je povolena asanace kůrovce po náletnuti.

Ve II. zónách (rizena přírodní) se polomy zpracováváji a část dříví (osetreno legislativne) se ponechava v lese k zetlení. Problematika II. zón je poměrně složitá a toto území je, co se tyce uplatnované pece o lesní ekosystém, rozděleno do tři režimu, které se lisi mirou zásahovosti. Při zpracování polomů a vývratů jsou dodrzovana obecna pravidla jako je systematicky postup od hranic NP do centralnich oblasti, prioritni zpracování polomů v blízkosti obci a cizich vlastníku, speciální přístup k lokalitam v sousedství NP Bavorský les, pecliva volba šetrných technologii podle charakteru lokality tak, aby bylo vylouceno poškození stojících stromu, půdního povrchu a vodního režimu.

Pro rozsáhlé plochy polomů a vývratů v extrémních podmínkách (např. Nadmorska vyska nad 1100 m, silne zamokrení, prikry sklon) jsou zpracovany speciální projekty, které budou realizovany po odsouhlasení ředitelkou Odboru zvláště chráněných části přírody MZP. Na vypracovani speciálních projektu spolupracovala rada externich odborníků z nasi republiky i ze zahranici. U všech projektu byl posouzen vliv zpracování na lokality soustavy NATURA 2000 aRamsarské umluvy (raseliniste a mokřady). Výsledkem je detailni navod na zpracování polomů a vývratu, včetně ochrany proti kůrovci. V některých těchto horských lokalitách je presne stanovena část území, která bude ponechána samovolnému vývoji. Jedna se o lokality Polom, Plesna, Ždánidla, Jelení skok, Cerna hora, Modravské a Weitfällerské slatě a Kalamitní svaznice pod Trojmeznou. Pro lokality Polom a Modravské a Weitfällerské slatě jsou speciální projekty již odsouhlaseny.

Do III. zóny (okrajova) patří území člověkem znacne pozmenených ekosystému (pozemky určené pro zemedelskou vyrobu, rekreaci a turistiku) a střediska soustředene zástavby.