Odborníci z JČU

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Odborníci z JČU
Author David Sládek, ČTK
Date 2002
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


České Budějovice – Odborníci z JČU již vědí, jak ekologicky bezpečně bojovat proti kůrovci. Po dvouletém výzkumu na Šumavě se jim podařilo popsat a geneticky určit zhruba 70 kmenů hub, které u něj vyvolávají nemoci a dokážou ho ničit. Nyní záleží na dohodě s národním parkem a spolupráci s dalšími firmami, zda budou moci své objevy v příštích letech ověřit, řekl dnes ČTK Zdeněk Landa z katedry rostlinné výroby.

„Používali jsme pokusně některé houby pro aplikaci například na pokácené nebo padlé stromy. Bylo prokázáno, že s použitím místní houby vyvoláme onemocnění i u nových kůrovců, kteří na tyto stromy nalétají,“ uvedl. Podle něj by se v případě kombinace hub s takzvanými feromonovými lapáky mohlo podařit usmrtit velké množství kůrovců.

Velkou výzvou pro vědce jsou polomy, které na Šumavě napáchala letošní vichřice. Za oběť jí padlo téměř 200.000 metrů krychlových porostu. Oslabené a popadané stromy budou na jaře lákadlem pro nalétající populaci kůrovců. Pokud by se podařilo některé z těchto stromů natřít houbami, je podle vědců reálné, že by se expanzi těchto škůdců podařilo předejít. Tento způsob je navíc ekologicky zcela čistý, protože houby pocházejí z dané lokality a nejde o žádné chemické prostředky, podotkl Landa.

Odborníci věří, že naleznou prostředky na to, aby mohli své poznatky ve větší míře ověřit v praxi. Podle Landy by projekt nebyl příliš nákladný a ve spolupráci s některými firmami, které se zabývají biotechnologií, by se podařilo zajistit dostatek materiálu. „Bude záležet na parku, jestli na nějaké ověření přistoupí,“ uzavřel Landa.