Odvoz dřeva ničí silnice

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Odvoz dřeva ničí silnice
Author Eva Tichá, Václav Janouš
Date 2007-09-24
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Kamiony svazejici polomy jezdí pretizene. obcím vznikají milionove škody

Šumava, Novohradsko - Pro šumavské, novohradské a boleticke obce to je obrovská rana, na kterou nemají naplast. Těžká auta vyvazejici z lesu statisíce kubíků dřeva poskozuji uzke silnice, které pod pretizenými kamiony praskaji. Kdo další škody po likvidaci kalamity po orkánu Kyrill zaplati, nikdo netusi. Obecni kasy jsou totiž prázdne.

Jediným způsobem, jak dostat stovky tisíc kubíků popadaného dřeva z lesu, jsou kamiony. Ty musejí jezdit po uzkých silnickach III. Trid, kde když se vyhybaji protijedoucimu automobilu, zajedou až na krajnici a ta se pak pod minimálně padesátitunovým kolosem utrhava a droli. Pro obce to znamená jedine: milionove opravy.

„I nove opravena silnice z Kvildy na Borova Lada už je poskozena, o silnicich, které byly už předtim v horsim stavu, ani nemluve. Problemu je ale vice, auta nedodrzuji rychlost, jednou dokonce o pulnoci prekladali lesníci naklad uprostřed obce,“ kroutí hlavou starosta Kvildy Václav Vostradovsky. Na kvildě jsou škody znat nejvíce.

Je totiž malým dopravním uzlem Šumavy, a at se z ní vydate na kteroukoliv stranu, trhliny, upadnute krajnice či vyjete koleje v asfaltu uvidite.

„Většina kluku jezdí pretizena. Mají sibenicni terminy, dokdy mají dřevo z lesu vyvezt, každý se snaží naložit co nejvíce a není jak kamion zvazit, takže jen odhadujeme,“ uvedl v sobotu nedaleko Vimperka Zbynek Vlcek, jeden z ridicu nakladního automobilu s vlekem, když nakladal v lese další dřevo.

Jeho slova jen potvrzuje nedavna razie jihočeských celniku ve Volarech, kde kamiony zastavovali a vazili. Jen málokdo z nich ale tipoval, že vysledek bude tak zdrcujici. Každý kamion se dřevem jel pretizeny, třeba i o šest tun.

„Kamiony mají povoleno vezt 48 tun, díky výjimkam mohly naložit až 55, ale ani to ridici nedodrzeli a nalozili dalších šest tun,“ popsala mluvčí cizinecke a pohraniční policie Anna Stloukalova.

Pretizene kamiony přitom mohou být i nebezpečne. Podle šéfa prachatických policistů Martina Grozaje se prodluzuje třeba brzdna draha vozidla. „Automobily na to nejsou stavene, v silnicích vznikají vyjete koleje,“ sdělil Grozaj.

Starostové ze Šumavy, z Boleticka i Novohradska se ptaji, kde vzit peníze na opravu cest. žádné rezervy totiž nemají, a třebaže už orkándávno neduje, škody jim naskakuji.

Nad argumentem lesníků, že platí ze svých automobilu silnični dan, se ale starostové jen usmivaji. Peníze z ní jdou totiž státu, a ne do obecních kas. Šumavský park slibil, že opravi všechny poničené cesty. Ale.

„Jde ale jen o lesní cesty. Ty uvedeme do původního stavu,“ upřesnil mluvčí parku Radovan Holub. Prelozeno do cestiny: upravime jen cesty v lesích, které ridici nevyuzivaji a ani nesmeji, které jsou jen obsluzne a poskozene maximalne tak, že jsou rozbahnene.

„Kamiony mají povoleno vezt 48 tun, díky výjimkam mohly naložit až 55, ale ani to ridici nedodrzeli.“ Anna Stloukalova, pohraniční policie